| Anonimgirl03 a întrebat:

Bună!
Am nevoie neaparat de ajutor, am slabit 4 kg si am ramas piele si os, ma ingras foarte greu si sunt atat de nemultumita. Cum sa ma ingras la loc intr-un timp mai scurt? Multumesc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

In primul rand vorbeste cu medicul tau de familie.
Daca la o serie de analize de rutina totul este ok, atunci iti va recomanda... sa mananci mai mult.

Insa este posibil ca prima data trebuie sa rezolvi niste anomalii, dupa care iti vei reveni la greutate normala.

| Filip23 a răspuns:

Poate ai probleme digestive. Poate ti-ai afectat intestinele (emulgatori din branza topita, conservanti din pastrama sau din alte alimente, alcool concentrat...). Tin minte ca dupa ce am mincat vreo doua felii de pastrama( nu dau numele producatorului, ca nu e comercial), mi se incleia limba; iti dai seama ca sunt afectate si intestinele.

| Freya1 a răspuns:

Mergi la medic.Iti va da vitamine macar pana mai iei cateva kg. Apoi poti consulta un nutritionist pentru a te mentine

| Anonimgirl03 explică (pentru Freya1):

Toata viata am incercat vitamine..nu stiu care m-ar ajuta, inclusiv produse destinate celor care practica sala+ sport, obtin rezultate ok iar dupa slabesc.

| Freya1 a răspuns (pentru Anonimgirl03):

Atunci ori tie genetic adica si a tai sunt slabi sau bunici ori este posibil sa suferi de ceva

| iAMVi a răspuns:

Pai in primul' rand, de ce ai slabit? Ai slabit brusc?

| Anonimgirl03 explică (pentru iAMVi):

Am slabit pe baza de stres, din cauza unor probleme care m-au afectat foarte grav. Sunt o persoana care se macina pentru orice si slabeste foarte usor, de exemplu daca in 2 luni am reusit sa pun 3 kg cu foarte mare greu pe mine, in 2 saptamani de stres si suparare, nici atat le dau jos.

| Takishima a răspuns:

Iesi afar, aerul yare o sa iti faca foame., o sa incepi sa mananci. Sau fa ceva, nu sta in casa degeaba ca asa nu o sa simti.nevoia sa mananci niciodata. Daca iesi afara o sa simti nevoia sa mananci ceva. Macar dulciuri. Iesi la plimbare, la alergat, plimba cainele, e mai bine daca alergi, ca daca mergi la.pas lent tot calm.te menti si nu o sa ti se faca foame. Sa te duci unde e aer tare si proaspat, dimineata e aerul cel mai freah, bun de iesit intr-un parc la alergat. Daca repeti lucrul acesta si iti place o sa vezi ca o sa depasesti problema ta fara sa te simti incarcat negativ ca de o povara. Incearca sa ai si timp distractiv ca alternativa de remediu. Pentru ca ce ai tu poate sa te incarce negativ daca te gandesti prea mult si atunci nu e doar ceva fizic e si ceva psihic, aduce discomfort pe lunga durata. Iti urez bafta si sunt sigura ca o sa te schimbi. Eu am.trecut prin acelasi lucru. Am stat in casa mult timp si abia mancam.pt ca.pur si.simplu.nu aveam pofta de mancare. Iar clima calda si aerul uscat, fara copaci, era de asa natura sa ma usuce si sa ma faca sa ma simt depresa. Daca nu mananci, starea de slabiciune s-ar putea sa ti se para depresie. Apoi m-am dus la tara, unde erau.multi copaci si un aer foarte tare. Doar aerul acela ma facea sa mananc intruna. Mancam de la dulciuri la tot ce gatea bunica, bureti, scrob, tot. Si mancam chiar cu pofta. Si ma.simteam mult mai vivace si plina de viata. Conteaza si mediul si ce activitati faci.

| Myky_Mihaela_1998 a răspuns:

Incearca sa tii un regim adecvat, sa faci sport si sa mananci cam tot ce poftesti