Bună, am o întrebare legat de make up pentru fete...
Ce înseamnă praimer și blending și blash? Ma ajutați?

Răspuns Apreciat de Editori
| euuu0 a răspuns:

Primer-ul este o crema sau o lotiune care se aplica inainte de toate produsele cosmetice pentru a îmbunătăţi acoperirea acestora şi pentru a le face să reziste mai mult timp.
Blending-ul se foloseste pentru a imbiba mai multe nuante de culori, iesind o culoare neobisnuita.
Blush-ul este un fard pe care il aplici pe obraz pentru a-l colora in diferite nuante.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Primer se pune înainte de machiaj ca să protejeze tenul, să se așeze mai bine produsele și să reziste mai mult pe față
blending înseamnă amestec practic, mă gândesc că se referă la fardu de ploape, e o tehnică de combinare a mai multor culori ca să iasă totul neted, vezi pe Youtube
blush se pune în obraji pentru a da acea „roșeață" echivalentă a „roșului din obraji" considerat că arată că ești sănătos

| Catrice a răspuns:

Primer, blending, blush. Google ar fi de folos.
Primer e ala de aplici pe fata înainte de orice.
Blending înseamnă ce înseamnă în traducere aducă amestecarea gleturilor pe care le pui adică a fardurilor/culorilor.
Blush e fardul ala de îl pui pe obraz.

| Felissa13Eden a răspuns:

Primer-ul e o crema incolora pe care o aplici ca sa iti inchida porii de pe fata, sa nu intre machiajele in pori.
Blush-ul este fardul de obraz, pe care il aplici pentru efectul de bujori in obrajori.
Blending-ul este actiunea de a amesteca fardul de pleoape in asa fel incat sa iasa o nuanta frumoasa