| Lilith1989 a întrebat:

Am o întrebare. Mie îmi place foarte mult să umblu desculță când se poate din punct de vedere al temperaturii. Nu mi - e frică să calc pe ceva sau în ceva, stau la casă și umblu desculță și afară, în curte de mult timp și n - am avut probleme. O dată mi s-a rupt o sanda și a trebuit să mă descalţ și să merg acasă desculță. N-a comentat nimeni pentru că ploua torențial și unele străzi erau inundate așa că mai multă lume umbla desculță pe acolo să nu-și strice încălțămintea. După asta mi-am dorit la nebunie să pot merge desculță și în public și am făcut-o de câteva ori. Am adorat senzația și aș face-o mult mai des, însă reacțiile au fost atât de negative încât am intrat în atac de panică, am sfârșit prin a ajunge acasă tremurând ca varga și sufocându-mă, apoi am plâns isteric de nervi. De atunci am cam dezvoltat o fobie la a fi văzută desculță, mai ales în public, dar mi-aș dori să o pot face din nou, mult mai des, dar cu reacții pozitive. Cum aș putea umbla desculță în public fără să mă fac de râs și fără reacții negative?

3 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Sa nu-i bagi in seama pe cei ce rad. Altfel n-ai cum. Si eu umblu descult prin casa. Poate ca sunt prea batran ca sa mai am curaj sa ies afara!

| Lilith1989 explică (pentru Salontanul):

E ușor de spus, doar că atacul de panică nu așa funcționează. Se activează o porțiune de creier primitivă care nu știe multe și nu poți gândi rațional în momentul respectiv. Pe lângă asta e greu să ignor ce mă înconjoară, pentru că nu sunt singură pe planetă nici nu le pot da block în viața reală celor ce mă deranjează.

| Anonim8282828 a răspuns:

Buna! Incearca sa iti in mana incaltarile si cel mai bine, chiar daca nu porti : pantofi cu toc inalt.
Asa lumea va crede ca pur si simplu te dor picioarele de la pantofi ceea ce e perfect normal.(poti purta si o rochie, ceva ce se poarta de obicei cu pantofi, cat sa para catmai mai real, dar doar cand e cald si frumos) Daca ai mers la mare, cred ca ai vazut cate persoane merg desculte.Eu am vazut sute si acolo e ceva normal.Ma refer pe strazile de pe langa plaja.Chiar dacă nu stai la mare, nu te intimida, fi tu însuți si poarta-te siam imbraca-te cum vrei.Stai cu capul sus si zambeste, poate lumea va vedea ca tu te simiti bine si nu esti vreo ciudata sau cine stie ce cred ei.Fi cum vrei tu si nu ii baga in seama pe ceilalti.Si eu ador sa merg desculta pentru ca pur si simplu simt pe ce calc si imi da o senzatie de placere si de siguranta, insa m-am oprit cand am vazut cum o alta persoana desculta a calcat intr-o viespe, dar tu nu te opri daca nu vrei!