| tsuyuma a întrebat:

Buna, am o nelamurire. Eu am dermatita seboreica si a inceput sa-mi cada mult par, am fost la dermatolog si mi-a dat sa iau pastile anacaps. Am luat timp de o luna dupa care a venit carantina si nu am mai putut merge la farmacie. Incepusem dupa vreo doua luni sa iau pastileforcapil fiindca am auzit recenzii bune despre aceste pastile si erau si mai accesibile la pret, m-au ajutat foarte mult. Am facut o pauza de doua luni dupa care m-am gandit sa continui iar cu anacaps dar nu ma ajuta mai deloc, a trecut o luna si simt ca-mi cade mai mult par de cat mi-a cazut pana sa le iau. Credeti ca ar fi mai bine sa continui cu pastilele forcapil? Asta as vrea doar ca nu stiu daca sa fac inca o pauza macar de o luna poate nu e bine sa le schimb asa de la o zi la alta.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Forcapilul NU este bun pentru dermatita seboreica!
Forcapilul este un intaritor al firului de par, dar nu te vindeca de infectia cu bacteria asta, care iti produce caderea parului.

Trateaza cu seriozitate si medicatie adecvata dermatita seboreica, ca tu ai nevoie sa scapi intai de ea si apoi sa-ti fortifici si intaresti firul de par.
Tratamentul cu Anacaps se face pe cel putin 3 luni ca sa scapi de dermatita.

| tsuyuma explică (pentru Violleta2022):

Doamna dermatolog mi-a spus ca nu pot scapa de dermatita seboreica si va trebuii mai mereu sa schimb sampoane (speciale pentru dermatita) fiindca se obisnuieste scalpul si nu v a mai functiona acelasi sampon mereu. Iar pastilele mi le-a recomandat pentru ca imi cadea mult par nu pentru ca am dermatita fiindca nu ajuta la dermatita mea. Eu le iau in continuare sunt deja la o luna si cateva zile de cand le iau dar presupun ca ar fi trebuit sa vad macar o schimbare… multumesc mult ca ma ajuti si imi raspunzi?