| Kia366ʰ a întrebat:

Am o problema care ma deranjeaza enorm, in legatura cu epilatul.
Deci, de cand am inceput sa ma epilez, am folosit lama (big, mai exact) inclusiv prima oara, pana in prezent. Problema este ca daca ma epilez mai sus de genunchi, ma irit (imi ies cosuri sau ceva de genul) si cand am descoperit chestia asta, m-am epilat doar pana la genunchi, inclusiv genunchiul. Tin sa mentionez ca am acnee, sunt si in timpul unui tratament, in caz ca ar avea vreo legatura.
In urma cu aprox. o saptamana, m-am epilat pentru prima oara cu benzi cu ceara, totul a fost ok, s-a dus parul, am fost iritata dupa epilare, e si normal presupun, dar a doua zi a trecut totul. 1-2-3 zile picioarele mi-au fost ok, apoi mi-au aparut cosuri mici si multe in partea de sus a picioarelor (dupa cum am zis, stiu ca ma irit daca ma epilez mai sus de genunchi, dar ma gandeam ca e din cauza lamei deci am zis sa incerc cu benzile si acolo), care ma mananca ingrozitor.
Asadar, intrebarea mea este, stiti cum as putea sa evit aceste iritatii, iar in momentul de fata sa scap de ele? Am nevoie de un sfat de la cineva care are experienta, daca se poate, pentru ca trebuie sa fiu epilata mereu, si ma simt aiurea cu iriatia asta. Multumesc din suflet tuturor, numai bine.

Răspuns Câştigător
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da, ai o piele sensibila, si eu mai patesc asta.
Dar te poti duce la salon, femeile de acolo sunt profesioniste, stiu sa te epileze fara sa te iriti.

10 răspunsuri:
| DarkOrbitMoon a răspuns:

Da, ar putea sa fie de la tratamentul pentru acnee.
Ai putea sa-mi spui cum se numeste? Inainte sa iei tratamentul asta iti aprareau bubite dupa ce te epilai?

| Kia366ʰ explică (pentru DarkOrbitMoon):

Acum locuiesc in strainatate si am luat tratament de acolo, dat de dermatolog. Mi s-a dat o crema si pastile, pe care trebuie sa le folosesc zilnic.
Da, adica daca ma epilam mai sus de genunchi imi apareau bubite, dar in partea de jos, adica din "spatele genunchiului", dar sus nu imi apareau. Nu asa de multe. nu atat de iritante. Si mamei mele ii apar bubite pe picior (nu sus cum am eu acum) daca se epileaza deasupra genunchiului. Presupun ca e de vina tenul.

| Kia366ʰ explică (pentru DarkOrbitMoon):

Voi incerca sa merg la salon. Multumesc frumos, numai bine!

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Kia366ʰ):

Da, ai o piele sensibila, si eu mai patesc asta.
Dar te poti duce la salon, femeile de acolo sunt profesioniste, stiu sa te epileze fara sa te iriti.

| RedheadOnTheRun a răspuns:

Foloseste o crema/gel pentru "dupa depilare" (eu am folosit de la Elmiplant, avea si efect racoritor) si va fi din ce in ce mai bine. A doua zi aplica o crema hidratanta sau una potrivita pentru tipul tau de piele. Sfatul meu e sa continui cu ceara sau benzile cu ceara happy

| pinkdimond a răspuns:

Este bine sa te duci si la un doctor sa il intrebi, poate stie el mai bine..partea de sus a piciorului este mai sensibila..si mie imi mai apar din cand in cand dar eu ma fac cu ceara la salon iar acolo imi da cu un balsam si un dezinfectant...incearca sa ti dai cu niste spirt, crema de galbenele dar in special cu tinctura de cimbru pentru ca ajuta extrem de mult sper ca te am ajutat

| Razvan892 a răspuns:

Ti-as recomanda crema depilatoare, nu are cum sa te mai iriti... Pielea e foarte sensibila de la genunchi in sus, e normal sa te iriti.

| Kia366ʰ explică (pentru Razvan892):

Am incercat o singura crema depilatoare de la Veet parca, dar nu a luat tot parul... poate stii tu una mai buna.

| Kia366ʰ explică:

Daca se poate sa imi spuneti si cu ce as putea sa ma epilez ca sa evit astfel de probleme.

| Kia366ʰ explică:

Cam in cat timp mi-ar putea trece aceasta iritatie, cu aproximatie?

| DarkOrbitMoon a răspuns (pentru Kia366ʰ):

Depinde, daca ai noroc s-ar putea sa-ti treaca in cateva zile, daca nu, in doua saptamani nu se mai vede nimic. Cel putin la mine asa e.
Foloseste o crema de corp, de preferabil de la nivea.