| ChocolateDroid a întrebat:

Buna. Am o problema.
Ma simt urata. Ma uit in oglinda si imi gasesc multe defecte. Chiar daca multe persoane imi spun ca sunt frumoasa, eu ma urasc.
Am devenit foarte retrasa pentru ca imi este frica sa nu fiu respinsa. Mama mi-a spus ca e doar in mintea mea dar nu inteleg de ce ma vad atat de urata.
Cum sa am mai multa incredere in mine si sa ma simt frumoasa? Dau fundita. Multumesc TPU pentru ca mereu imi dati niste sfaturi excelente :*

11 răspunsuri:
| CarmenR a răspuns:

Nu te mai lua dupa modelele media. Nu trebuie sa fii standard 90-60-90, blonda, cu sani mari ca sa spui ca esti frumoasa. Fiecare avem calitati si defecte. Tu iti maresti singura defectele si nu iti mai vezi calitatile. Bucura-te de cine esti, asa cum esti. Mananca o bucata de ciocolata, mergi la cumparaturi sau schimba-ti coafura. Fa tot ce crezi tu ca e necesar ca sa redevii frumoasa in ochii proprii. Nu-ti trebuie silicoane sau alte minuni ca sa fii frumoasa.

| Parmalat a răspuns:

Girl, daca iti povestesc eu cum am scapat de un complex... asemanator... laughing))
Motivele pentru care tu te vezi urata sunt variate, de exemplu incepand de la o tendinta de a analiza orice lucru in profunzime si pana la prezenta in cercul tau de prieteni a unei tipe care a avut mai multi baieti.
De acest complex scapi in doua feluri: te duci la psiholog sa-ti umble prin minte sau interactionezi mai mult cu sexul opus (adica cu baieti happy )
Hai sa-ti spun o chestie despre baieti: niciun baiat nu te va analiza pe tine la modul la care te analizezi tu. Niciun baiat nu se asteapta de la o tipa sa arate perfect sau sa aiba dimensiuni perfecte cum sunt alea din FHM. Un baiat te poate considera atragatoare chiar si daca vorbesti cateva minute cu el.
Deci fa-ti putin curaj si comunica mai mult cu baietii din cercul tau de prieteni. Ei te vor face sa te simti frumoasa happy
Iar despre experienta mea intr-o situatie asemanatoare iti povestesc in private daca vrei laughing))

| ChocolateDroid explică:

@katy19bv Nu e adevarat. Nu sunt acel gen de om. Daca aveam nevoie sa mi se spuna, le ceream parerea prietenilor happy

Multumesc tuturor pentru sfaturi :*

| DonnaEmperatriz a răspuns:

Hei! Fiecare e frumos in felul lui.De mine rad toti colegii ca am parul cret.Recunosc ca si eu ma simt urata, desi toti imi zic ca sunt frumoasa. Dar fiecare e frumos in felul lui, cu defecte si calitati.Repeta inainte de culcare in gand"Sunt o fata normala, cu calitati si defecte"! Si cand te uiti in oglinda, gaseste-ti calitatile, nu cauta defecte, poate asa te simti mai bine!:*daca nu merge ar trebui sa te duci la un psihiatru[nu spun ca esti nebuna, el iti va da sfaturi] sa iti dea niste sfaturi, totul e in mintea ta. Sper ca te-am ajutat!:*

| vintageheart a răspuns:

Si eu am momente in care ma simt ratusca cea urata. Dar folosesc o metoda, prin care scap de gand.Acum nu vreau sa ma laud, dar imi pun intrebarea:

"Daca is asa urata, cum naiba m-au placut unii baieti"?

Da, stiu ca un baiat te place pentru ceea ce esti, dar conteaza cat de cat si fizicul:D

Sau in cazul tau gandeste-te:De ce oare lumea imi zice ca-s frumoasa? Poti gasi motive!

Uite niste siterui care te-ar putea ajuta:
http://www.csid.ro/beauty/vrei-sa-te-simti-frumoasa-4012427/

http://frumusete.ele.ro/Wellness/Cum-sa-te-simti-frumoasa-_--a10423.html

Acesta este preferatul meu: :D
http://www.succesdublu.ro/......-excelent/

Sper ca te-am ajutat:)

| NoName1234 a răspuns:

De ce sa fie blonda? Sa zic asa cam 99% din blonde sunt foarte urate, stiu cateva blonde dar numai urate si grase. Si sigur nu esti urata, fiecare e om e frumos in felul lui happy

| Riot a răspuns:

Update your brain with usefull informations and forget about emo style, this style sucks :-&

| SatanaInIzmene a răspuns:

Toti iti zic ca esti urata cu haine pe tine, nu? Ia incearca sa le dai jos sa vezi remodelare de pareriwinking

| alexcan a răspuns:

Pai nu pot spune ca e o boala si eu am avut aceasta trecere/perioadata nu sunt in stare sa dau in sfat foarte bun dar macar unul acceptabil o sa incerc, asadar stiu ca si eu am trecut prin asta totul e doar in capul tau chiar daca nu ai incredere in oamenii si mai ales in tine trebuie sa incepi sa vezi lucrurile placute la tine nu te mai uita tot timpul la defecte pe care doar u le cunosti incearca sa te gandesti pozitiv si de fiecare data cand te vei uita in oglinda sau te vei mai simti urata incearca compari defectele cu calitatile si mereu sa intelegi ca fiecare om are multe enigme, de fapt viata e o enigma uneori niciodata nu vei sti ce iti rezerva viitorul eu zic ca daca incerci sa prinzi un pic de incredere vei reusi. ps: ceva imi spune ca esti draguta dar fiecare om are defectele lui treci peste.

| katy19bv a răspuns:

Ce ai scris tu mai sus e o forma de madrie, tu stii ca esti frumoasa doar ai nevoie sa ti-o mai spuna lumea. Inca o data si inca o data. E firesc happy

| andrei20009 a răspuns:

E o stare pe care toti o avem cate o data iti recomand sa te inbraci intr-un fel cum iti place. sa te uiti in oglinda daca te simti bine si iti sta bine e ok daca nu schimba pana gasesti ceva care iti zice, cu hainele astea ma simt bine si sunt placuta iar inainte sa iesi afara incearca de exemplu sa asculti bancuri sau sa te uiti la ceva hazliu pe youtube incat sa te incarci cu o energie pozitiva. a nu stiu ce varsta ai dar iti mai recomand sa iti faci un prieten bun care sa fie doar prieten si atat si sa iti dea sfaturi cand iesi pe undeva cum sa te imbraci cu cine sa iesi ca fetele sunt mai invidioase, nu te sfatuiesc in totdeauna bine. speri data viitoare sa scrii mai multe despre problema ta.astept fundita tongue