| bombonika1799 a întrebat:

Buna!
Am o problema super mare! Sa incep cu inceputul:
Una dintre "prietenele "mele A. la inceput era"urata cu spume"(scuze pentru expresie), iar acum s-a facut super dragutasad
Eu insa din cauza unor probleme de familie am inceput sa ma ingras si as vrea sa arat cum arat-am alta data.Acum mi sa pare ca sunt super urata.
1.Cum sa slabesc cateva kg si cativa cm mai ales la talie si soldurisad
2.Cum sa fac sa scap de cosuri puncte negre si semnele lasate de acestea(tinand cont ca am 14 ani si tenul mixt)
3.Cum sa scap de matreata si mai nou am prea mult volum si mi se electrizeaza parul(as vrea si niste tutoriale cu coafuri usor de realizat si cat mai chic pentru scoala)
4.Cum sa ma imbrac la scoala(fara raspunsuri rautacioase) toata saptamana tinand cont ca am sportul 2 zile la rand si uniforma nu este obligatorie(de fapt nici nu avem)
Si pentru informare am 160 cm si 44kg

6 răspunsuri:
| venusdoom a răspuns:

1. Poate ma crezi sau nuthinking dar greutatea ta e potrivita, avand in vedere inaltimea. Dar daca vrei sa tonifici o anumita zona a corpului, cauta exercitii pentru respectiva si tine-te de ele...incearca sa le integrezi in rutina, altfel de vei ingrasa din nou.
2. E clar ca esti la pubertate si asta ar fi cauza principala pentru cosuri.
3. Matreata poate fi cauzata si de stres, eu iti recomand un sampon antimatreata organic. Acestea au ingrediente naturale ( singura problema e ca nu fac spuma, ea fiind data substanta cancerigena Sodium Lauryl/ Laureth Sulfate)
Daca in orasul tau exista un magazin dm chiar te rog sa dai o fuga pe acolo si sa-ti cumperi produse de ingrijire a parului.
4. Asta depinde de tine... te imbraci cum in ce te simti tu bine.
Incearca sa-ti gasesti diferite hobby-uri. De preferat ar fi sa le poti practica afara ca sa nu te mai gandesti la mancare sau sa nu mai ai tendinta de a manca asa mult.

| uNNN1k0lL a răspuns:

Bună ancuta! Incearcă să ţi regim mai mult timp, şi poţi incerca headANDshouders ca e un şampon superb te scapa si de matreaţă şi iti face parul superb, in legatură cu coşurile asta e viaţa cine nu te accepta asa problema lui, imbracăte cum crezi tu căţi vine mai bine!

| dogslover a răspuns:

Ai putea sa-ti rogi parintii sa te duca la un nutritionist, ca sa iti dea o dieta adecvata, fara riscuri (cum ar fi sa te ingrasi imediat ce ai terminat dieta, sau sa te imbolnavesti) sau pur si simplu sa renunti la painea alba, la dulciurile cumparate, sa manaci fructe si legume, sa nu mananci seara, sa nu manaci mult o data.

La cosuri si puncte negre, e bine sa consulti un dermatolog, si sa te speli dimineata si seara cu un sapun anti-acneeic NATURAL (nu de la firme gen Dove, si astea - de la producatori locali, iar ca sa-ti dai seama, daca sunt naturale, trebuie sa stii ca nu sunt albe sau roz sau albasre - sunt mai mult bej sau galbene, si nu sunt aceeasi culoare pe toata suprafata). Eu, de exemplu, folosesc sapun de Aloe Vera. Pentru a iti mentine pielea Ok, dimineata si mai ales seara, sa te speli cu apa RECE foarte bine, apoi sa te stergi foarte bine cu un prosop bun si uscat (mai ales pe marginile fetei, pentru a preveni eruptiile laterale).

Pentru par, la fel, ar fi bine sa intrebi un dermatolog, pentru ca iti poate recomanda unul sau doua sampoane bune pentru pielea capului (de obicei, de vina este secretia de sebumm -- exista sampoane speciale) sau, daca nu poti merge la doctor, incearca un sampon Clear, dar sa te clatesti intotdeauna foarte bine. Nu incerca Dove, pentru ca Dove este pentru piele rebela si uscata, iar daca ai matreata, esti fix in partea cealalta a ecuatiei. Poti incerca si Head&Shoulders, si NU iti usca niciodata parul cu feonul. Lasa-l sa te usuce natural, mai intai tine-l legat in prosop, apoi natural (poti dormi cu el asa, nu e nici o problema) si va fi mai sanatos si fin, si se va ingrasa mai greu.

La imbracaminte, cel mai bine e sa cauti prin reviste profesionale de moda, mai ales pentru ca, fiind mai scunda, la tine nu merge orice combinatie. Nu trebuie sa te imbraci ca si cand tocmai ai fi iesit dintr-o revista Vogue, dar merge daca te imbraci de gasca, cu blugi, bluze dragute si un hanorac sau o jacheta vesela. Poti sa iti iei niste adidasi colorati sau tenisi veseli, pentru ca nu se mai poarta negru sau asa ceva.

Oricum, fi mereu vesela, zambeste si ai incredere in tine, si cu siguranta vei intoarce priviri. laughingwinking

| ÐαɾκPαιɳteɾ a răspuns:

Buna, deci pentru inceput trebuie sa faci miscare...gen sa alergi, sa faci gimnastica, sa innoti etc. Ai putea incerca sa tii un regim pe un termen mai lung.Foloseste sampon pentru matreata. Ca sa scapoi de cosuri intra aici, si vezi daca ajuta http://www.eva.ro/......2953.html.
La scoala poti sa iti scoti mai multe haine pe un scaun in camera ta si in fiecare zi le combini pe alea ( sa zicem ca ai o bluza neagra, una alba, si un rosie si doua perechi de blugi pentru sa ptamana asta, iar urmatoarea iei alt rand de haine). P.S. si parul meu se electrizeaza si nu stiu ce sa ii fac :(

| MiniDia a răspuns:

Buna! Pentru slabit iti recomand sa ti regim (sa ai grija cu dulciurile) sa te apuci de un sport, sau sa faci pur-si -simplu miscare. Cosurile...la farmacii sunt diverse solutii care sigur te vor ajuta (si sa ai grija ca seara inainte de culcare sa-ti cureti fata ) Pentru matreata recomand Head and Shoulders, iar la scoala inbraca-te in stilul tau, cum te simti confortabil big grin

| KeepCalmAndCarryOn a răspuns:

1.Treabuie sa faci miscare ca sa scapi de kilogramele in plus, apoi pentru tonifiere trebuie sa faci cam 50-100 abdomene pe zi.
2.Pt mine a functionat cel mai bine Clerasil (este foarte bun usuca cosurile )in combinatie cu La Roche Posay Effaclar A.I(dar este foarte scump si este un tubulet destul de mic)
3.Ca sa scapi de matreata ai putea folosi Head&Shoulders(pe mama a ajutat.o cel cu Menta) Parul cu volum este cel mai cautat.Cu timpul isi v.a revenii.
Coafuri poti incerca daca ai parul lung/mediu Coada De Peste sau Spic De Grau sunt foarte frumoase si merg bine la scoala.
4. Ai putea sa iti organizezi bluzele pe culori si sa le porti in functie de starea pe care o ai.La blugi incearca ceva mulat si deschis la culoare ( blugi diverse culori sau albastru deschis). Incearca sa nu porti bluze cu decolteuri in V deoarece iti micsoreaza sanii. Daca aveti voie cu unghiile facute ai putea sa ti le asortezi cu cizmele sau cu geanta /gheozdanul ata ar fi un accesoriu in plus.
Sa stii ca esti bine proportionata.Iar matreata nu este cauzata de stres, ea apare atunci cand pielea capului este uscata, de fapt pielea uscata este matrata! MULT NOROC SPER CA TE.AM AJUTAT!