| XsiY a întrebat:

Buna, am si eu o intrebare, perucile facute din kanekalon sunt toxice si provoaca reactii adverse sau nu?

1 răspuns:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Kanekalonul este făcut în 4 feluri, astfel:

1.fibra modacrilică: Această fibră sintetică este compusă din acrilonitril și clorură de vinil;

2.fibra PVC: Această fibră sintetică este compusă din clorură de vinil;

3.fibra de poliester ignifugă: Această fibră sintetică este compusă din polietilenă-tereftalat;

4.fibre organice de proteine: Această fibră este compusă în principal din proteine ​​de colagen ca materie primă.

Primele două au la bază compuși toxici, cancerigeni.
Dacă găsești peruci făcute în ultimele două feluri n-ai probleme.
Acrilonitrilul irită membranele mucoase și provoacă dureri de cap, greață, amețeli, tulburări de judecată, dificultăți de respirație, slăbiciune a membrelor, cianoză, convulsii și colaps. Se crede ca ar fi si cancerigen!
Clorura de vinil este asociata cu un risc crescut de o forma rara de ficat cancer (angiosarcomul hepatic), precum si de creier si pulmonare de cancer, limfom si leucemie.