| Onixuţa a întrebat:

Aş dori să îmi spuneţi dacă vopseaua permanentă se duce de pe păr şi dacă da, în cât timp? Vreau să am culoarea mea naturală, şatenul. M-am vopsit în decembrie blond auriu mediu şi a cresut mai mult de 6 cm.(deja vad radacinile, de aici mi-am dat seama). Mi-am nenorocit părul cu mâna mea şi îmi vreau culoarea naturală înapoi. La 35-40 de ani, când voi albi, îmi voi folosi culoarea naturală. De la această vopsire, la 3 saptamani trebuie sa imi iau varfurile la coafor. Am parul mai jos cu vreo 5 cm când e drept, până când mi l-am distrus îl aveam până la coate. îmi pare enorm de rău. Aş face orice ca părul meu să redevină ce a fost. sad Ondulat cu bucle lejere şi 100%natural). Am lat Aspasia şi doppelherz dar tot se despică şi până când nu scap de blond se va mai despica. Mulţumesc, vreau să scurtez. Ofer fundiţa! :*

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna. Eu astept de un an sa mi se duca din vopsea si a ajuns de-abia pana la mandibula.
Vopseaua permanenta sau cea fara amoniac intra in par si ii schimba culoarea, distruge pigmentul. Nu ai nici-o sansa sa revii la parul tau decat prin taiere, eventual sa te mai vopsesti o data doar pe partea blonda cu o nuanta apropiata tie.

Cat despre despicare ...clar e foarte ars daca se despica asa repede. Incearca sa-ti aplici saptamanal ulei sau unt de shea.

Incearca si masca asta http://wolfettepandora.blogspot.ro/......epair.html este laudata peste tot si poate o sa-ti priasca si tie.

http://www.aoro.ro/......eteriorat/

| Onixuţa explică (pentru anonim_4396):

Bună, draga mea!
Îţi mulţumesc mult!
Ce pot să spun? Folosesc frecvent uleiul de argan, dar foarte repede se îngraşă şi a doua zi după spălare e slinos şi cade cu "smocul".
Nu vreau să îl mai vopsesc. La toate saloanele încercate mi s-a spus că nu îmi sta bine cu părul drept.
Apropo, la salon am fost vopsită, tunsă, filată, când am ieşit arătam ca o oaie cu părul mai sus de umeri, unde eu îl aveam aproape de coate şi i-am spus "DOAR VARFURILE!". Acum e mai lung de umeri şi nu mă mai îndur să îl vopsesc, mi-e atât de milă de el.sad Aa, mi-a făcut breton şi nu are şanse să crească până nu se duce vopseaua.
Merci beaucoup!
Pup!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Onixuţa):

Pff, nici nu plateam la o faza din asta. Stiu cum e cu doar varfurile, eu m-am obisnuit sa zic ca vreau doar 2 cm din lungime.
Si mie mi se ingrasa parul tare repede, citisem pe undeva ca o tipa a trebuit sa tina un regim alimentar vreo 2 luni pentru acnee, regim in care nu mai avea voie prajeli si trebuia sa manance doua mere si doi morcovi pe zi si a scapat de parul gras. Si mie imi cadea parul in prostie si am constatat ca este de la sampon, acum folosesc de la yves rocher pentru radiatii blonde, este mult mai bland in ideea ca nu scoate nici markerul din par.

Multe fete recomanda uleiul de ricin pentru repararea varfurilor deteriorate.
https://www.youtube.com/watch?v=U2psnWEAPoI 1:24

4 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

O vopsea pemanenta E permanenta pe suprafata vopsita! O tunsoare mai scurta si un sampon de vopsit apropiat nuantei parului tau natural pe perioada cresterii acestuia te va ajuta.
In rest nu poti decat sa astepti. Poate si tunsoarea scurta te avantajeaza fizionomic.
Pe viitor ai grija ce si cum folosesti pentru parul tau.Multa sanatate si sa n-o patesti mai rau.Consulta un hair stylist pentru o coafura mai scurta.

| alexa3000 a răspuns:

Vopseaua nu se duce la spalare... de aia se numeste permanenta