| Tranexamicacid a întrebat:

Bună! Ca tot a venit caldura, ce tipuri de sandale purtati si in ce combintii? Atat fetele cat si baietii pot raspunde

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Eu port cu drag, abia astept sa vina caldura pentru a purta sandale.Am o pereche cu toc de 5 cm si vreo 3 cu talpa normala, joasa.Le combin cu blugi si rochii, chiar si pantaloni office.

Referitor la ce zice cineva mai sus, mai bine sa nu folosesti piatra ponce.E foarte dura, chiar si pentru pielea de pe picioare, plus ca fix aceasta cauzeaza bataturi foarte urate.Mai mult de atat, devine cat se poate de repede un cuib de bacterii, si nu o poti dezinfecta cum trebuie.E suficient sa faci periodic o baie in apa calda, sa inmoi pielea si sa dai cu o perie de unghii, astfel ca pielea moarta se va curata, apoi crema.

| Tranexamicacid explică (pentru dullcat):

Sunt barbat, acel cineva m-a scos automat din ecuatie interzicandu-mi sandalele, dar cred ca sfaturile tale se pot aplica oricui. Eu am o pereche din piele pe care le port cu pantaloni din in, blugi mai deschisi la culoare, mai rar pantaloni scurti. La tipe imi plac tocurile mai mici, cumva combinand stilul cu comfortul. Cu pantaloni office arta super misto, mai ales daca sunt negri iar pedichiura e neagra, alba sau rosie!

| dullcat a răspuns (pentru dullcat):

Aa, ok.laughing Nu mi-am dat seama.Pentru cine transpira mai mult cred ca sunt o solutie foarte buna.E benefic pentru picioare sa mai si respire sau sa vada razele soarelui cateva luni din an.Si nu voi intelege vreodata care e faza cu glumele astea stupide despre cum la barbati e un mare NU sa porti sandale. Fiecare poarta ce vrea. End of story.

| Tranexamicacid explică (pentru dullcat):

Exact, ani de zile nu am purtat sandale din cauza fricii sa fiu judecat (si din ce vad 90% din cei ce judeca un tip in sandale sunt alti tipi). Originea "fobiei" barbatilor pentru incaltamintea deschisa ar fi perioada industrializarii, cand barbatii munceau in fabrici purtand incaltari protective iar femeile ramaneau acasa, de acolo vorba "barefoot and pregnant", tot de asta in tarile mai sarace in curs de industrializare (de prin Africa, Asia de sud, etc) barbatii poarta sandale in aceeasi masura ca femeile, chiar la tinute formale. Ar trebui sa constientizam chestia asta si sa normalizam si picioarele tipilor, inclusiv ingrijirea lor

15 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Tu esti femeie sau barbat?

suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu port și nu voi purta niciodată sandale.

| Emma30555 a răspuns:

Port sandale cu platforma, cu tocuri, cu talpa joasa, diferite culori. La bărbați mi se pare destul de ciudat sa poarte sandale, mai des am văzut la cei vârstnici.

| Tranexamicacid explică (pentru Emma30555):

Deci porti de toatehappy cu barbatii in sandale nu esti obisnuita, e normal, avand in vedere ca tinerii nu le prea poarta, iar batranii poarta modele naspa cu sosete (iar de poarta fara, nu au cele mai aspectuoase picioare)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La barbati nu este ok sa poarte sandale, femeiile da pot purta sandale cu toc inalt sau toc ortopedic, acum depinde de gustul fiecarei fete sau femei, dar neaparat daca optezi pentru sandale cu degetele si călcîiele la vedere sa ai pedichiura la zi impecabila si călcîiele sa le razi cu piatra ponce daca ai bataturi si sa le masezi cu creme seara sa fie pielea catifelata, mult succes, ce varsta ai?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar îmi imaginez cum aș arata eu ciclist cu sandale în picioare. Nu este de ajuns ca m-am bronzat în dungi pe față, mâini, degete (de la mănuși), picioarele - de la pantaloni scurți. Mai urmează sa bronzez și laba piciorului în dungi. Am și uitat cum este sa porți sandale.

| XxBlueRosexX a răspuns:

Bună mie îmi plac de obicei cele cu talpa din plută cu sau fără toc deoarece sunt foarte comode

| Tranexamicacid explică (pentru XxBlueRosexX):

Am auzit ca ar fi comode. Mi-as lua o pereche in genul https://epantofi.ro/......3693-black

| Andrei9p a răspuns:

Cine mai poarta sandale in 2023 :/

| Tranexamicacid explică (pentru Andrei9p):

Oameni carora le place comfortul si nu le e rusine sa-si arate picioarele