| Emima19 a întrebat:

Care e rutina voastră de îngrijire a parului? Ce folosiți?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

îmi fac o mască acasă cu ulei de cocos, măsline, jojoba, argan și miere pe care o aplic pe tot părul, o masez pe scalp și o las 1-2 h să acționeze după mă spăl.
O folosesc... depinde când am timp să stau cu ea în cap dar maxim o dată pe săptămână. șampon, balsam, și zilnic un spray de par pentru rezistență de la elseve

| Alexandru_Darius_1996 a răspuns:

Șamponul. Acesta trebuie să curețe delicat, să îi redea părului tău aspectul sănătos și să îl lase ușor de descurcat. Preferatul nostru este șamponul BB Absolute Perfection, care oferă o îngrijire complexă și luxuriantă firului de păr, redându-i frumusețea naturală în cel mai scurt timp. Balsamul. Acesta are rolul de a defini frumusețea șuvițelor tale, de a le îngriji în profunzime, fără a lăsa părul încărcat. Recomandarea noastră în acest sens e balsamul BB Perfecting, cu o formulă intensivă de îngrijire, dar care poate fi folosit fără probleme zilnic!
O mască tratament. Dacă vrei ca părul tău să nu sufere din cauza factorilor nocivi de mediu, răsfață-l periodic cu o mască tratament. Îți recomandăm masca tratament BB Absolute Perfection, care regenerează firul de păr și îi redă sănătatea și strălucirea. Un balsam Leave-In. Balsamurile leave-in sunt perfecte pentru coafare, în locul produselor de styling, deoarece facilitează procesul și disciplinează rapid firele rebele. Preferatul nostru este balsamul leave-in BB, de la Avon, care asigură cea mai bună îngrijire, în cel mai scurt timp. O perie de calitate pentru păr. Ce-ai spune de o perie premiată la nivel internațional cu peste 25 de premii? Nu-i așa că sună interesant? Peria Tangle Teezer, acum și la Avon, este cea mai vândută și cea mai premiată perie de păr din lume, deoarece descurcă orice tip de păr rapid și ușor, fără să-l rupă.

Aceste informati le am cules de pe internet dar stiu din mai multe surse ca este ceea ce trebuie

| anotherwoman a răspuns:

Sampon, balsam, din cand in cand o masca. Ulei la varfuri dupa fiecare spalare. Spray de descurcare a părului daca e moale, periat de jos in sus din aproape in aproape, niciodata nu începi de la radacina. Parul cade, e normal, in special primavara si toamnă( exact ca la animale cand năpârlesc excesiv). Atunci fac cura cu Forcapil timp de 3 luni.
Depinde cat de des te speli pe cap. Eu de exemplu am scalpul gras, ma spal zilnic. Daca n-am chef sau timp folosesc sampon uscat, dar atentie, samponul uscat nu trebuie folosit zile la rand caci dăunează, mereu il speli dupa o zi, maxim doua.
Ti-o recomand pe Daiana Anghel, o gasesti pe Instagram. Ea e in masura sa sfatuiasca la acest capitol.

| Emima19 explică (pentru anotherwoman):

Cât costa Forcapil? Și unde îl pot găsi?
Eu am parul natural ondulat pana la fund, nu l-am vopsit niciodată dar mereu folosesc o masca de la Kallos și ulei după fiecare spălare. Am avut câteva luni in care îmi făceam măști acasă cu ulei de măsline, ou, Si Scorțișoara. Acum am auzit ca nu e atat de bine sa oferi prea multă îngrijire dacă parul e sănătos și nu știu dacă ar trebui sa mai folosesc masca.
Parul îmi este normal, cu tendința de uscare la vârfuri. In ultimul timp am observat ca firul de par s-a mai subțiat dar ceed ca e normal pentru ca nu prea am avut pana acum o alimentație sănătoasă.
Ce crezi ca ar trebui sa scot din rutina de îngrijire? Sau sa mai adaug ceva?
Menționez ca ma usuc natural, iar mi-l ondulez\indrept cam o data la 3 luni fără protecție termica

| anotherwoman a răspuns (pentru Emima19):

Referitor la prima intrebare, cu tot respectul iti spun ca tu trebuie sa cauti asta, nu astepta mura-n gura cu internetul in fața sa afli un pret si restul de informații. Ti-am zis de Daiana, asa ca apuca-te de cautat, tu iti stii parul cel mai bine asa ca tu decizi ce sa folosesti.
Succes.