| anonim_4396 a întrebat:

Care sunt pasii cei mai importanti intr-o rutina de ingrijire a tenului? Eu am tenul normal.

3 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Curățarea dimineața și seara a tenului, hidratare, neapărat SPF dacă ieși din casă indiferent de anotimp.
Dimineața : spălarea tenului, toner, hidratare, dacă ieși din casă : SPF
Seara: spălare cu gel de curățare, toner.
se mai pot adăuga și acizi, hialuronic etc. dar cele zise mai sus sunt esențialele/

| Aasdfghj a răspuns:

Buna! Rutina de ingrijire depinde de la o persoana la alta pentru ca nu toate folosim aceleasi produse. In general pasii sunt urmatorii: demachierea tenului, curatarea, aplicarea cremei hidratante, aplicarea altor produse (crema/spf/ ser/ tratament etc.)

| Moluan a răspuns:

"Pașii cei mai importanți"
Așadar, o sa țin cont de mențiunea ta și o sa ma rezum cât de mult posibil:
Spălarea tenului dimineața și seara + demachiat dacă folosești make up.
Atât! Creme, loțiuni, seruri, uleiuri = optionale și întotdeauna ținând cont de starea tenului tău

M-am rezumat happy acum sa-ți împărtășesc și rutina mea

Eu îmi curat fata cu gel de curățare (destinat tipului de ten) și aplic crema in funcție de starea tenului și circumstanțe (hidratanta, Anti poluare, sebum control, de noapte etc), apoi aplic crema pentru ochi in jurul acestora și ultimul pas, balsam hidratant pentru buze (îngrijire totala a fetei).
O data pe săptămâna exfoliere și o data peeling.