| Anca233 a întrebat:

Ce as putea face sa scap de cearcane? Le urasc. Uneori mi se pare ca si fondul de ten le face mai accentuate. Vreau sa mentionez ca dorm cam 8-9 ore.

6 răspunsuri:
| OXxana a răspuns:

Unele persoane au cearcane pentru ca asa este tenul lor, tu dormi suficent deci nu ar trebui sa ai. Cearcanele uneori indica si anumite probleme de sanatate, ori oboseala excesiva. As putea sa ti recomand un fond de ten cu acoperire mai mare sau sunt animte injectii care se fac pentru disparitia cearcanelor dar din cate stiu sunt destil de scumpe 200-300 euro sedinta dar efectele sunt garantate si vizibile imediat

| ancaval a răspuns:

Cauze?

Alcoolul, cofeina, lipsă de fier, b12, acid folic, anemie, țigările, deshidratare, poate fi și de la ficat, oboseală, stres mult.

Încearcă să iei niște vitamine. Și dormi prea mult, părerea mea. Adică 8-9 ore? Mult. Încearcă undeva la 6-7 ore, maxim. Eu dacă dorm puțin mă simt perfect. Dacă dorm 8-9 ore, crede-mă că, nu m-aș mai da jos din pat.

| Furnicuta000 a răspuns (pentru ancaval):

Nu neaparat. Unele persoane au cearcane de cand se stiu pentru ca asa e tenul lor sau au mostenit de la parinti.

| ancaval a răspuns (pentru Furnicuta000):

La fel zic și eu despre răspunsul tău. Nu neapărat să moștenească de la părinți.

O prietenă de-a mea avea anemie. Se întâmplă. Cauzele pot fi oricare, NU neapărat de la părinți.

| aXy99 a răspuns (pentru ancaval):

Sa doarma 6 ore in loc de 8? Cum naiba?! E contrar recomandarilor oricarui medic sau cercetator. Nu mai abera.

| Antopuff a răspuns:

Exista un tratament dermatologic prin care se injecteaza acid hialuronic dar asta presupune consult.