| Gabrielamaria2000 a întrebat:

Bună.
Ce îmi recomandați pentru mătreață? Nu o mai suport mă mănâncă capul de la ea, nu știți vreun șampon ceva (în afară de CLEAR HEAD&SHOULDERS că tot am ), există vreun șampon pentru mătreață, dar și să fie hidratat părul?

5 răspunsuri:
| Adry05 a răspuns:

Ia-ti ulei de cocos extravirgin, eu de exemplu iau de la Solaris, si aplica pe scalp, maseaza vreo 2-3 minute bine uleiul pe scalp, lasa-l sa actioneze cel putin o ora, chiar 2-3 apoi spala-te pe par DE 2 ORI CU SAMPON (neaparat altfel iti ramane ulei in par), pe mine m-a ajutat

| romeo78 a răspuns:

Mergeți la un medic dermatolog. Să vă facă un control, analize medicale să vadă de ce aveți această erupție de măreață. Sincer, orice șampon, tratament folosiți, nu va îndepărta complet problema.
Puteți încerca marca Gerovital, Tratament expert. Este și cu gaz amestec de șampon. Este românesc, eu îl folosesc în varianta fără gaz, anticădere și mă ajută.
Dar, dacă este o problemă la scalp, doar un doctor vă poate ajuta!

| bbnnmm a răspuns:

Aveam aceeași problemă, mătreață, părul gras și uleios, nu stătea curat nici măcar 2 zile. Am fost la dermatolog și am încercat zeci de șampoane, dar fără eficiență și am renunțat să mai încerc vreun șampon și mă spălam tot a doua zi pentru a avea părul curat. Dar o cunoștință, care știa de problema mea, mi-a luat un șampon de la farmacie, Seboderm. După prima spălare, mi-am simțit scalpul foarte lejer, simțeam efectiv că se dusese mătreața și părul îmi stătea curat mai multe zile (în sfârșit). Pentru mine, Seboderm funcționează de minune.

| LoVance0000 a răspuns:

Si sotul meu era asa! a scapat cu ketotis

| Bradlry a răspuns:

Pune doua linguri de oțet in apa când faci baie și este de ajuns o sa vezi.