| anonim_4396 a întrebat:

Bună.
Ce părere ați avea despre o fată care poartă un sutien cu mult, mult push up și ea nu are sâni absolut deloc? Vi se pare foarte penibil?
Eu am 16 ani, slaba nu sunt, mama are sânii foarte mari și toate colegele mele si prietenele au sânii cel puțin cupa B.
Și port și eu de ceva timp un sutien foarte mare plin cu burete pentru ca imi e rușine că nu m-am dezvoltat și eu ca ele. Îmi voi pune in viitorul apropiat silicoane, nu pot sa ma accept asa...
Am si ciclu de peste 3 ani și am crescut normal doar că sânii sunt la fel ca ai unui băiat, plati si departati. Si nu mostenesc pe nimeni, la mine in familie toate au sânii mari. Nu știu ce să mai fac.
Nici vara nu pot merge cu fetele la strand pentru ca atunci ar vedea ca nu am nimic in sutien si ar râde de mine. Și-ar da seama ca tot timpul am purtat un sutien gol...
Chiar mă simt foarte nașpa așa

37 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Un silicon iti explodeaza si mori cu infectie fara sa stii. Sant candidati care pentru un sex se multumesc doar cu gaura ta.

| Adry05 a răspuns:

Extraordinar, ca oi fi singura din lume cu sani mici, niciuna nu mai are sani mici in afara de tine, toate trebuie sa fie cu sani mari. Ai lucruri mai bune de facut cu banii de silicoane.

Bula
| Bula a răspuns:

Crede-ma, la mare parte din baieti le plac sanii mici si tari, care "inteapa" bluza!winking
Nu trebuie sa le acoperi si sa le strangi cu cupa de burete, care deranjeaza dezvoltarea, dar si psihicul tau!

Intreaba-ti mama, ea cat de mari a avut sanii la varsta ta?

Majoritatii femeilor sanii le cresc dupa ce au o viata sexuala regulata si mai ales dupa ce incep sa alapteze.
Totusi, sunt si multe femei care alapteaza normal, cu toate ca n-au aproape deloc sani.

La varsta ta esti inca in dezvoltare, doar peste mai multi (5-10) ani vei avea sanii dezvoltati la marime definitova. Asta cu conditia sa nu faci prostia de a interveni chirurgical pentru implantare cu silicoane!

Uite-te in oglinda si spune -ti ca esti o fata sexy si asteapta baietii sa-si spuna parerile (nu colegele barficioase tongue ).

| ROB3RT89 a răspuns:

Buna,
Da, mi se pare penibil ceea ce faci!
Daca mama natura nu a fost darnica, asta e!
Accepta-te asa cum esti, nu inteleg de ce vezi o relevanta asa mare in marimea sanilor...

| GabiDumitrescu a răspuns:

Penibil e sa nu te impaci tu cu tine. Plus ca e mult mai putin important cum arati fata de cum te simti TU cu propria persoana. Legat de silicoane... no comment. Vezi ce zice Bula, ca zice bine. Sinii mici au si ei avantajele lor. Vezi cazul Halep, si nu numai. Eu am avut doua colege in liceu cu sinii foarte mari si din pacate ambele aveau probleme mai cu spatele din cauza asta.

| Catrice a răspuns:

Am avut o colega care la 20 de ani am descoperit din întâmplare (no sexual things) ca nu avea sâni deloc, deși părea ca ar avea cupa C.

| Frank51 a răspuns:

Eu zic sa iti faci si niste operatii estetice daca tot...

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Frank51):

De ce

| Frank51 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Adica ai niste principii aiurea. Esti dispusa sa te operezi, sa lasi un doctor sa te taie, doar ca sa ai ce sa arati oamenilor. O faci pentru altii, nu pentru tine. Plus ca nu iti vor imbunatatii viata sexuala, si nu iti vor aduce nicio satisfactie. Esti unica, si oamenii care tin la tine te plac asa cum esti, pentru ca in ochii lor esti perfecta. Asa este si intr-o relatie, omul de langa tine cu care o sa fii toata viata prefera o femeie responsabila, puternica, ambitioasa, loiala, decat una care are sanii mari si nu este in stare de nimic. Sper ca ti-am "deschis" cat de cat ochii, si o sa iti schimbi mentalitatea.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Frank51):

Multumesc pentru răspuns si cam ai dreptate...

| Hammurabi a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Dacă mama ta are sânii mari, e aproape imposibil ca tu să ai sânii mici. (dacă nu ești înfiată laughing ) Numai că vârsta de dezvoltare a sânilor e foarte diferită de la persoană la persoană.
La unele începe de la 12-13 ani, la altele începe și pe la 16-17 ani sau chiar mai târziu. Asta depinde de hormoni.
Dacă abia acum 3 ani ți-a început ciclul, mai ai mult până ca dezvoltarea ta să fie completă. Așa că nu te mai agita degeaba. Ai răbdare.
Și îți spun încă odată. Dacă mama ta are sânii mari, în mod sigur și tu vei avea sânii mari.
Crede-mă. Sunt expert în sâni.winking laughing

| J0B0MAT a răspuns:

Şi eu care credeam că oamenii de la Cernobîl (că tot e în vogă serialul) au suferit. Dar tu ai adevărate probleme.Chiar nașpa.

| RainmakerX a răspuns:

Nu ai de ce.
In primul rand, exista foarte multi barbati carora le plac sanii mai mici. Exista destui care ar prefera una mai putin dezvoltata decat una careia ii atarna de parca nici nu ar face parte din corpul ei.

Este drept ca foarte multi barbati vad femeile ca pe obiecte sexuale insa daca cineva te place o sa te placa asa cum esti.
Nu are rost sa te prefaci ca esti altfel, trebuie sa fii fericita ca esti sanatoasa si o sa vezi ca daca astepti si cauti o sa gasesti persoane care o sa te aprecieze pentru comportamentul tau.

Acest lucru este un defect numai in mintea ta si cu cat te gandesti mai mult la el, cu atat il accentuezi. Odata ce il imbratisezi nu o sa mai poata sa fie folosit impotriva ta.

Foloseste-te de minte pentru a compensa. Intotdeauna exista un lucru cu ajutorul caruia poti sa ataci sau sa te aperi impotriva unui om. Cineva face misto de tine pentru ca nu ai sani? Super, fa misto de cat de proaste sunt sau cum nu au altceva de accentuat/personalitate. O sa vezi ca o sa se supere mai mult decat tine.

Da, baietii la varsta asta o sa se uite dupa fete dezvoltate probabil caci sunt obisnuiti cu filmele insa mai tarziu o sa vezi ca nu o sa mai conteze atat de mult.

Succes!

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru RainmakerX):

Multumesc pentru sfaturi

| RainmakerX a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Nu ai pentru ce.
Si inca ceva! Niciodata sa nu apelezi la operatii!

| besleaganicolaecosmin a răspuns:

Buna! Sanii mai cresc si dupa ce te casatoresti, adica sa ai relatii sexuale, si sotia mea are sanii mici, dar nu e o piedica, e mai confortabil dupa 40-50 ani. La alaptare cresc si de 2-3 ori in volum.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Mi se pare imatur să consideri că două bucăți de grăsime atârnate de piept te fac inferioară sau superioară altor fete. De-aș auzi fete fiind atât de preocupate și de faptul că n-au citit suficiente cărți până la vârsta asta, ar fi ceva. Nu într-o pereche de sâni stă feminitatea. Nu contează mărimea sânilor, contează armonia corpului, cu totul. Sânii tăi s-au dezvoltat atâta cu un scop. Banii de silicoane bagă-i în cărți și îți garantez că o să începi să vezi lumea altfel.

You don't need bigger boobs. You need to read better books.

| Plato a răspuns:

Mi se pare intr-adevar penibil ca o fetita de 16 ani, in loc sa invete, sa vorbeasca despre marimea sanilor ei.
Pune mana pe carte, fetito, lasa sanii. Aia conteaza? Sanii? De creier nu te ingrijorezi deloc? Si ala poate sa fie prea mic, sa stii.

Tu, ca femeie, tot ce ai de prezentat sunt sanii? (Femeie impropriu spus, ca esti un copil, o fetita). Cine naiba e interesat de o femeie ce are doar sani? Toata lumea stie ca e nevoie si de fund.
Glumesc. laughing E nevoie, sa fii, in viitor, o femeie independenta admirata pentru calitati, nu pentru cantitati. Dezvolta-te intelectual, nu fizic, ca aia orice prost vede.
Te simti inferioara fata de colege ca ai sanii mici? Ia-ti examenul Cambridge cu 10, sa se simta ele inferioare din cauza asta, na. De ce vrei sa compensezi doar unde nu trebuie?

Da, si push-up-ul e penibil. Nu ai nevoie, nu intereseaza pe nimeni. Repet, daca tot ce ai de prezentat ca fata/femeie este corpul, ai o grava problema. Aia e o femeie jalnica, care tot ce are este corpul.

| Crackman a răspuns:

Mie imi plac sani mai mici. Este o chestie de perceptie si acceptare

| MrkiddyKid1 a răspuns:

Daca nu ai nimic in sutien atunci de ce il mai porti la strand? (sarcasm)

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru MrkiddyKid1):

Din cauza frustrarii

| Sindbad a răspuns:

Ai de ales intre a-ti ascunde corpul, a purta sutien cu vata (bleah! asta-i push up-ul), a-ti pune silicoane (autoamagire), pe scurt de a te frustra de o viata fireasca pentru ceea ce crezi tu ca ar fi gura lumii.
Sau, poti sa accepti provocarea sanilor mici, astfel ca sa te stimuleze sa faci sport, sa-ti pui in valoare celelalte atuuri fizice si sa-ti valorizezi la maxim feminitatea. Ce-i drept asta presupune mai mult efort, dar si rezultatele vor fi cu totul altfel si vei impune. Si foarte important vei fi impacata cu tine. Cat despre partea cu rusinea de fete, du-te cu ele la piscina/mare si stai o zi topless. Nu o sa mai poti avea complexe dupa asta.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Sindbad):

De ce mă amagesc dacă îmi pun silicoane?

| Sindbad a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Pentru ca gasesti o solutie exterioara (si gresita) la o problema interioara. Nu este problematic faptul ca ai sanii mici (de altfel este posibil sa-ti mai creasca in urmatorii 3 ani, maturizarea ta fizica nu s-a incheiat!), ci faptul ca nu ai incredere in tine. Punandu-ti silicoane (pe care o vad ca o automutilare) tu nu rezolvi problema cu increderea in tine, ci doar un efect al lipsei de incredere. Chiar daca esti adolescenta si este normal sa ai probleme de incredere, de personalitate, de orice, nu te grabi sa le rezolvi prin solutii radicale. Multe probleme se vor rezolva de la sine.
Evident, diversele sfaturi sa te preocupi de scoala/carti samd nu-si au rostul si sunt total alaturea cu drumul in chestiunea ridicata de tine. Esti fata, iti doresti sa fii frumoasa, sa atragi, sa farmeci si te vezi lipsita de un atu important. Ok, feminitatea nu sta numai in sani, compensezi altfel: stima de sine este decisiva, pentru ca pe baza ei iti poti crea o aura de atractie. Invata sa dansezi, sa fii gratioasa in cele mai marunte gesturi, sa te aranjezi intr-un anume fel, sa emani incredere si ai reusit.
Pe cand prin siliconare nu numai ca pierzi posibilitatea sa faci toate astea (+posibil sanatatea) dar iti minezi inca si mai mult increderea in sine. Nu este asta o autoamagire?

| SomethingFunni a răspuns:

Da, este penibil.

Totusi, nu cred ca ar trebui sa te simti prost pentru ca nu arati cum ti-ai dori.

| Simpatic a răspuns (pentru SomethingFunni):

Ai incurajat-o de te-ai spart laughing

| Depoka a răspuns:

Nu este penibil! Esti in curs de dezvoltare. Inca mai ai de crescut! Toate la timpul lor si nu dispera! Din pacate in ziua de azi se pune prea mare accent, iar asta dăunează!:*

| marevna13 a răspuns:

Esti sigura ca sunt total plati? Sau sunt totusi putin proeminenti de la orizontala, doar ca nu suficient cat iti imaginezi tu ca ar fi ok? Si eu am sani mici, dar nu m -au deranjat niciodata pentru ca sunt perfect normali. Cand am nascut au crescut mult si am avut si mult lapte. Poate ca tu avand in jur numai fete/femei cu sani mari, crezi ca asa e normal, insa nu e adevarat. Sanii mici sunt si ei foarte raspanditi. Plus ca acei sani mari sunt formati mai mult din tesut adipos, adica din grasime, iar sanii mici pot fi formati din tesut glandular, care este cel responsabil de productia laptelui. Cu alte cuvinte, degeaba au sanii mari din punct de vedere practic.

| Lety20 a răspuns (pentru marevna13):

Totalmente de acord.

| Treachery a răspuns:

Imi vine sa ma cu capul de toooooti peretii cand va vad cum va plangeti ca aveti sanii mici straight face|||||||||||| ba frate voi nu stiti cum e sa aveti fața in santier straight face|||||||||||||||||||

| Lety20 a răspuns:

Eu am inceput sa port sutien de la 15 ani, pe atunci nu erau cu burete, cea mai mica marime si inca i-mi erau mari. In schimb am avut lapte pentru bebe chiar daca ma intrebau de unde oare? Am alaptat pana la 8 luni, refuza altceva mancare, am intarcat copilul la 1 an si 3 luni... Sanii s-au marit. Daca ma ingras is mai mari, daca slabesc is mai mici, si e normal asta. Cunosc femei care au nascut 2- 3 copii si au sanii mici. Principalul e sanatatea.

| Iulian998876 a răspuns:

Eu ca băiat și am o parere super buna despre fetele cu sânii mici, adică nu ar trebui sa iti fie rusine cu asta. E corpul tau si trebuie sa te mandresti cu el.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru Iulian998876):

Eu nu am deloc...nu mici, DELOC

| marevna13 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Sincer, imi e greu sa cred ca nu ai deloc, dar daca chiar e asa, poti intreba un medic, poate fi o dereglare hormonala.

| Eiwhwbsbd a răspuns (pentru marevna13):

Am întrebat și mi-a spus ca asa e felul meu...

| Iulian998876 a răspuns (pentru Eiwhwbsbd):

Crezi ca e o problema in asta? După cum am zis, mie imi plac fetele mai bine fara decât exagerat.