| Praporscic_Laura_1997 a întrebat:

Buna,ce parere aveti despre curatarea tenului? As dori sa stiu ce e mai bine de facut, curatarea fetei sau Microdermabraziune cu diamante? Doresc sa stiu cum e tenul dupa aceste proceduri si daca intr-adevar merita.

2 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Iti recomand o curatare mecanica, care are acelasi efect ca si cele chimice sau automatizate, doar ca-i organica, f ieftina fara chimicale, non invaziva si o poti face acasa, cand doresti tu, mentinandu-ti o fata frumoasa, curata si luminata.

Curatarea mecanica cu malai si apa calda cu sapun!
Speli fata cu apa calduta si sapun Dove (sau unul de copilasi) si apoi introduci degetele in malai, dupa care le pui pe frunte si incepi sa masezi usor, in cerc, coborand spre tample, obrazi, nas, baza nasului, barbie, in jurul gurii si gat.
Va trebuii sa ai fata clabucita foarte bine si sa introduci de mai multe ori degetele in malai.
Nu te grabii, fa totul usor, cu miscari circulare.
Nu da pe ploape si in jurul ochilor, pentru ca-i pielea foarte subtire acolo si te poti ranii.
Cand ai terminat, clatesti fata cu apa calduta si stergi usor cu un prosop pufos si curat.

| Furnicuta000 a răspuns:

Doamne fereste, femeie. Cand o sa aiba malaiul acelasi efect ca microdermabraziunea?

Nu ai fost destul de clara. Nu ai specificat cum si de ce vrei sa iti curati tenul? Ai imperfectiuni, pete, cicatrici etc? Atunci merge o dermabraziune sau mai bine un peeling chimic usor. Daca tot mai ai probleme sau ai cicatrici din alea adanci e bun un peeling chimic mediu. Microdermabraziunea traumatizeaza mai tare pielea.
Cu malai si alte chestii din astea iti exfoliezi pielea dar foarte usor. Daca vrei o exfoliere usoara da, bicarbonatul e mai ok decat malaiul.