| anonim_4396 a întrebat:

Buna, ce pot folosi dupa barbierit? Nu ma irit tare dar imi ies cosuri si nu inteleg de ce, cand purtam barba inainte nu aveam probleme cu cosuri in jurul gurii, mereu ies doar dupa barbierit, after shave nu folosesc ca are alcool, doar apa calda, dupa aplic gel de ras nivea, dupa ras apa rece sa inchid porii si atat, ce m-ar putea ajuta sau care e cauza?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Simpatic a răspuns:

In primul rand as face o mica investitie dar si asa trebuie sa mergi pe testat produse.
As alege farmacia sensiblu ca acolo au foarte multe produse de la producatori frantuzesti si stim ca francezii pe dermato-cosmetice sunt tatici.
As alege o spuma de ras sau gel de ras special pentru piele sensibila dispusa la acnee dupa barbierit si un produs tip after shave, dupa barbierit ...insa preturile nu vor fi ca nivea ci o spuma si un aftershave dupa caz pot ajunge la 150 de lei.
Poti desigur cauta si in alte farmacii care detin astfel de produse (nu am sa dau numele tuturor farmaciilor ca nu le stiu pe toate) gen catena produse cum am descris mai sus.

7 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Stii ca este si aftershave/ balmsam dupa ras fara alcool nu? :)) Recomand, testat de mine care ma irit la 2 secunde dupa ce pun lama pe moaca:

https://www.nivea.ro/......60141.html

| MarianWLF a răspuns (pentru Wr3nch):

Stiu ca exista fara alcool da, dar nu inteleg cosurile nu iritatia, doar dupa barbierit apar.

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Si eu patesc la fel, imi mananca zilele... De asta mi-e si sila sa ma barbieresc des.

Bula
| Bula a răspuns:

Te poate ajuta exact ce nu folosesti: alcoolul!
Da-te cu spirt sanitar pe piele, imediat dupa barbiere, isr in continuare nu mai pune nici un gel (sau alte substante) care inchid porile pielii.
Cosurile sunt din cauza iritarii radacinilor firelor de par (barba), care se infecteaza din cauza grasimilor adunate.
Spirtul dezinfecteaza locul, eficient.

| existential a răspuns:

Poti sa incerci si sa iei o pauza de la ras, pana iti trec cosurile. Tunde-ti barba la frizer sau acasa cu foarfeca/masina.
In zilele cand nu te razi, poti sa iti cureti fata cu un gel de curatare bland, ca sa indepartezi sebumul, mizeria, sa deblochezi porii, etc. Asta o sa previna reaparitia cosurilor.
Dupa curatare, iti hidratezi fata cu o crema pentru ten sensibil.
Le gasesti in farmacii, la raftul dermatocosmetice (Avene, LaRochePosay, Bioderma, etc)

| Zuzu1991 a răspuns (pentru MarianWLF):

Incearca sa te razi pe invers
adica daca folosesti lame sa folosesti aparat de ras, sau invers, daca folosesti ap de ras sa o dai pe lame
in plus, faza cu alcool-ul poate fi pe invers, insusi faptul ca nu folosesti alcool poate duce la alergie si bube, pentru ca alcool-ul dezinfecteaza FOARTE BINEwinking

| dinaprilie a răspuns:

Salut, pentru mine a functionat PROSPOUL fara clatire fara aftershave fara spirt fara... Spuma de ras, barbierit in sensul de crestere al firului de par, sters cu prosopul. Atat si nimic mai mult.