| Mirelanca538291 a întrebat:

Ce se intampla daca o fata de 13 ani se da cu ser si crema antirid? Am primit niste chestii elmiplant cu care as vrea sa ma dau, dar nu stiu daca sunt bune pentru mine. Ce se poate intampla daca ma dau?

Răspuns Apreciat de Editori
| anonimg a răspuns:

Pielea va deveni dependenta de cremă, și nu va mai produce ea însăși substanțele care o mențin sănătoasă. Pielea este si ea un organ; și ca oricare altul, are nevoie de vitamine și minerale luate din alimente.
Când se înaintează în vârstă, organismul își va lua mai greu substanțele nutritive din alimente. Atunci pielea poate fi ajutată de creme. Dar până atunci ea trebuie ajutată să se dezvolte singură oferindu-i vitamina E din alimente.
Deci dacă te dai cu cremă la o vârstă în care nu ai nevoie de cremă, atunci o să ajungi sa ai nevoie zilnic de cremă. Și nu vreau să îmi imaginez cum arată o fată dependenta de cremă atunci când nu își dă cu cremă (de exemplu când se trezește dimineața).
Așadar trebuie să lăsăm pielea sa se dezvolte singură în mod normal, natural, prin alimentație sănătoasă. Vitamina E se găsește cel mai mult în uleiul crud. Deci consumă cât mai multe salate.
De cremele acelea au nevoie femeile trecute de 40 de ani. Iar cele care s-au hrănit sănătos, nici la 60 de ani nu au nevoie de ele.

1 răspuns:
| noname2021 a răspuns:

Draga mea nu se va intampla nimic grav,dar nu e indicat sa te dai cu creme antirid,esti foarte tanara si nu are rost,poti oricand sa i le faci cadou cuiva mai in varsta,nu te complica de la varsta aceasta cu ele, daca chiar doresti creme foloseste altceva, creme hidratante, dar nu antirid pentru ca ma indoiesc ca ai avea asa ceva, foloseste ceva daca chiar iti este de folos.