| Marria30 a întrebat:

Cine imi poate recomanda o crema pentru cosuri? Multumesc!

Răspuns Câştigător
| LaLaura a răspuns:

Buna.
Depinde de foarte mult de tipul tau de ten, dar si de acneea pe care o ai.
Mie mi-a recomandat dermatologul sa ma spal dimineata si seara cu sapun antiacneic de la acne out, dimineata dupa spalare cu sapun, sa ma dau cu o crema de la acne out dar doar pe cosuri, si seara dupa spalare cu sapun sa ma dau cu o lotiune de la acne out si apoi aplicam o crema hidratanta ( de la bioderma sebium hydra care e speciala pentru un ten cu probleme, dar nu iti curata cosurile, ci iti hidrateaza tenul dupa ce produsele impotriva acneei o usuca) si asa am scapat de acnee cam in 2 luni, acum mai imi apare 2-3 cosuri doar la menstruatie si dau doar cu lotiunea de la acne out dar doar pe cos ( asta doar seara si apoi aplic crema hidratanta de la bioderma dar dupa ce usuca lotiunea de pe cosuri)si pana dimineata in dispare.
Deci, te-as sfatui sa te duci la un dermatolog sa vada ce tip de acnee ai (apare de la stres, de la alimentatia nesanatoasa, de la igiena nu prea corecta ) si care sunt produsele bune in functie de tipul si de varsta ta.

1 răspuns:
| cat a răspuns:

Dupa un tratament de curatire a tenului la cosmeticiana poti folosi Effaclar K dar asta nu inseamna ca scapi imediat de cosuri. Nu am auzit de o crema minune care sa te scape de cosuri peste noapte. Iti trebuie rabdare si tot timpul o grija la modul de demachiere si la produsele cosmetice folosite.