| anonim_4396 a întrebat:

Bună!
Cine mi-ar putea recomanda și mie o cremă contur ochii hidratantă și cât mai naturală? Am 15 ani si am niște riduri foarte urâte pe sub ochii și aș vrea măcar să le mai previn sau să reduc din aspectul lor!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna! Nu ai nevoie de o crema speciala de ochi. Ingredientele sunt cam aceleasi, iar o crema destinata hidratarii si tenului uscat este potrivita zonei ochilor atata timp cat este formulata bland, nu contine alcool, parfum, uleiuri esentiale sau alti iritanti.

Bioderma Atoderm Nutritive este o crema foarte buna, contine unt de shea, extract de avocado si umectanti care te ajuta la hidratarea tenului.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10044863

Balsamul Atoderm Intensive este un produs absolut genial, il folosesc pe timpul iernii si mai ales daca am probleme cu descuamarea pielii, in nici 2 zile problema este remediata.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10043381

Foloseste apa micelara pentru curatarea ochilor pentru ca este mult mai potrivita unui ten sensibil, uscat sau deshidratat. Curata bland, fara sa dezechilibreze bariera cutanata.
https://comenzi.farmaciatei.ro/......-p10056285

Asigura-te ca bei suficienta apa plata, evita consumul de sucuri acidulate, opteaza pentru smoothie-uri, consuma fructe si legume, consuma grasimi sanatoase : fructe oleaginoase, peste gras, avocado, seminte, ulei de masline ( se poate adauga in smoothie impreuna cu zeama de lamaie pentru aportul de vitamina c ), odihneste-te suficient, nu te culca tarziu, spala-ti tenul cu apa calduta ( evita apa fierbinte sau rece pentru ca extremele astea sunt iritante pentru piele ), nu iti freca pielea, demachiaza-te cu miscari blande, sterge-ti tenul cu servetele de hartie folosind miscari blande de tapotare. Daca stii ca nu bei multa apa monitorizeaza-ti consumul de apa.

Consuma apa plata inainte sa simti senzatia de sete pentru ca in momentul ala organismul are cea mai mare nevoie de apa (de-asta te alarmeaza )dar daca bei o cantitate mare ca sa suprimi senzatia de sete cel mai probabil o sa elimini apa in scurt timp si nu iti vei hidrata calumea organismul, riscand sa il deshidratezi.

2 răspunsuri:
| alina2k18 a răspuns:

Ti -a raspuns colega bine, si eu am riduri sub ochi de la 15 ani laughing pentru ca rad asa ca o foca laughing si dorm si cu fata in perna, nu pe spate elegantwinking
Cand aplici crema de ochi sub ochi intotdeauna prin tapotare sau masare usoara de la coltul extern spre intern niciodata invers!
Grija mare si la demachiere, nu freca pleoapa pe toate partile ci curata prin miscari usoare genele daca te dai cu rimel de sus in jos.

| Rx5hnS a răspuns:

Fetita, alea de sub ochi nu sunt riduri ci linii fine. TOATA LUMEA LE ARE, mai proeminente sau nu. Nu ai ce sa le faci. Esti prea tanara pentru riduri (la 30+ ani incep sa apara)