| FunnyLoOVe a întrebat:

Cine stie masti pentru maini din produse naturale care se pot face acasa.Am palmele uscate datorita faptului ca am astat afara si m-am bronzat pe palme(partea de sus a palmelor), afara fiind soare si batand vantul si datorita soarelui cu vant mi s-au uscat mainile.

1 răspuns:
| BIOO a răspuns:

Buna! Iata cateva trucuri:
Laptele hidratează

Aplicaţi pe mâini o mască hidratantă din lapte dulce şi avocado (se amestecă bine două linguri de pulpă zdrobită de avocado cu două linguri de lapte dulce, până se obţine o pastă omogenă), se lasă să acţioneze 20 de minute, se clăteşte cu apă caldă apoi se aplică un unguent de gălbenele sau muşeţel.

Glicerina protejează mâinile

Unguentele pe bază de glicerină, vitaminele E şi A se folosesc de fiecare dată înainte de a ieşi din casă. Astfel, pielea va fi acoperită de un strat de lipide care o va proteja de agresiunile din mediul exterior.

Castravetele catifelează

Sucul de castraveţi, amestecat cu untură de porc în părţi egale, face minuni pentru pielea aspră de pe mâini. Se ung mâinile cu acest amestec de mai multe ori pe zi. Se poate aplica sucul de castraveţi şi simplu, tot de mai multe ori pe zi.

Cartofii repară pielea crăpată

Se fierb bine cartofii, apoi se zdrobesc. În apa în care au fiert legumele se introduc mâinile şi se menţin 10-15 minute. Se repetă procedura trei seri la rând.

"Lipsa de îngrijire duce la apariţia ridurilor" Dr. Mircea Tampa, dermato-venerolog, Spitalul de Dermatologie "Scarlat Longhin|

Iarna, mâinile devin aspre, tegumentele se usucă şi se îngroaşă, uneori chiar se înroşesc, iar pielea se poate crăpa. Pot apărea mâncărimi, usturimi sau senzaţia de piele care strânge. Mai mult, neîngrijind mâinile în timpul iernii, apar semnele de îmbătrânire a pielii, care sunt persistente şi foarte dificil de îndepărtat, cum ar fi ridurile şi aspectul de piele zbârcită.
si din partea mea iti recomand ceva BIO Life-Care: Crema de maini hidratanta cu ulei din sambure de struguri si migdale BIO Krauter happy Pentru procurarea produselor BIO, contacteaza-ma si-ti voi oferi reducere!