| CrissD a întrebat:

cine stie vreun remediu rapid pentru pistrui?:-s multumesc!

Răspuns Câştigător
| razzy23 a răspuns:

Tamponeaza zilnic pistruii nedoriti cu zeama proaspata de patrunjel, papadie, nasturel sau lamaie.

Opareste un pumn de frunze verzi de telina cu apa clocotita. Se lasa la racit, apoi se intind frunzele pe fata. Se lasa 10 minute sa actioneze.

Spalaree cu papadie. Daca te speli de 2 ori pe zi cu acest decoct, cu timpul pistruii vor pali. Pui 50 g flori
de papadie intr-un litru de apa rece, intr-un vas si se dau in clocot, apoi se fierb acoperite 30 de minute. Se strecoara si se toarna intr-o sticla
inchisa la culoare.

Lotiune cu lamaie si glicerina. Puneti seara dupa curatarea pielii cateva picaturi de lotiune pe o bucata de vata si aplicati pe piele. Cu timpul pistruii vor pierii. Ingrediente: 60 ml alcool de 70%, 60 ml glicerina, 1/4 kg miere si zeama de la 1 lamaie. Se amesteca alcoolul cu glicerina, se adauga mierea si zeama proaspat stoarsa si se toarna totul intr-o sticla inchisa la culoare.

Pasta de ceapa si otet. Cel mai rapid se prepara aceasta pasta care nici nu costa mult. Se toaca o ceapa cruda marunt si se zdrobeste cu furculita. Se freaca cu putin otet pana ce se formeaza o pasta groasa. Se tamponeaza seara pistruii cu ea.

Papadia atat de raspandita nu este apreciata doar de copii, carora le place sa-i sufle puful in toate directiile. Sucul amar si un decoct produs
din flori se folosesc si pentru tamponarea pistruilor.

7 răspunsuri:
| Cσσкiє a răspuns:

Dă-te cu lămâie şi lasă să se usuce la soare. big grin

| Corinne a răspuns:

Remedii thinking mai rar sa functioneze.
Foloseste fondul de ten sau pudra de nuanta pistruilor big grin si asa ii vara si nu va arata prea inchisa fata de gat sau piept datorita bronzului.

pa pa

| abcdefgh a răspuns:

Buna. O prietena de-a mea a avut pistrui si a scapat de ei. Uite cum. Amesteca un suc natural de patrunjel cu o cantitate egala de suc de lamaie, suc de coacaze si portocale dupa care adauga lotiunea obtinuta in crema ta preferata si aplica aceasta masca de cateva ori pe saptamana.

2. Pistruii se tamponeaza de 2-3 ori pe zi cu o lotiune preparata din lapte dulce si castravete. Taiat in rondele mici, castravetele se pune intr-o cana, se acopera cu lapte proaspat nefiert si se lasa la macerat cateva ore la rece. Apoi se scurge laptele si se foloseste asa cum precizam anterior.

3. Se prepara un amestec din sucul rezultat in urma pisarii florilor si tulpinilor de papadie, cu o cantitate aproximativ egala de suc de lamaie si miere, peste care se adauga si cateva lingurite de argila pana se obtine o solutie pastoasa. Aceasta masca se poate aplica de 3-4 ori pe saptamana in special seara dupa demachiere.

4. Puteti opta si pentru o masca formata din 3 linguri de zeama de lamaie, 20 de grame de drojdie de bere si alte 20 grame de tarate de grau, aplicata asa cum mentionam si la mastile precedente.

5. Se poate face si un amestec din ceapa si otet (o ceapa taiata marunt si amestecata cu 3 lingurite de otet). Lotiunea trebuie pastrata la frigider si, desi are un efect benefic, trebuie avertizat in privinta mirosului destul de neplacut al acesteia. Succes si tie

| Sin a răspuns:

Nu exista.

| ilisium a răspuns:

Am gasit rapid acest site in engleza: http://www.howtogetridofstuff.com/health/how-to-get-rid-of-freckles/

Dar nu inteleg motivul pentru care cineva ar dori sa scape de ele sunt foarte cute. Insa faci ce doresti, nu stiu daca remediul de pe site-ul respectiv e bun, din comenturi reiese ca da, eu insa recomand sa ramai asa cum esti.

Good luck,
ilisium

| Rue a răspuns:

Nu exista. Daca te nasti cu pistrui ramai cu ei cam pana pe la 18 ani, dar exista si exepctii big grin. Ar trebui sa ii accepti asa cum sunt ei, fiindca nu exista nimic miraculos care ii face pe pistrui sa fuga.

| AT a răspuns:

Ceva naturalbig grin:

Curata-ti tenul cu lapte acru. Acidul lactic va avea un efect foarte gentil de exfoliere, fara sa-ti irite sau sa-ti usuce pielea.
Zeama de lamaie este unul dintre cele mai folosite si mai eficiente remedii impotriva pistruilor. Nu este cazul sa-ti freci fata cu o felie de lamaie. Tamponeaza-ti pielea usor cu sucul provenit dintr-o jumatate de lamaie stoarsa.
Mastile pe baza de caise, capsuni si castraveti decoloreaza pistruii daca le aplici in ziua in care acestia au aparut.
Daca ai tenul gras, poti sa te dai mai intai cu putina zeama de lamaie, sa stergi surplusul cu un servetel si apoi sa aplici o masca de smantana pe care o tii 10 minute.
Chiar si in cazul pistruilor, alimentatia joaca un rol semnificativ. Consuma alimente bogate in vitamina C, iar pielea va deveni mai putin sensibila la soare. Insa daca nu iti plac citricele, poti compensa acest lucru luand vitamina C sub forma medicamentoasa.