| NeymarJrLoveeeeeeeeee a întrebat:

Buna! Cineva care lucreaza sau a lucrat intr-un magazin ca bershka, pull&bear, zara ma poate ajuta cu cateva sfaturi?
Voi incepe facultatea in oct si de asemenea as vrea sa lucrez si part time la bershka. Adica urmeaza sa dau interviul. As putea face fata sa lucrez si sa si studiez? Mai exact cate ore ar trebui sa lucrez avand in vedere ca e part time?

1 răspuns:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Staaai așa. În primul rând, ce facultate? Dacă ești la Medicină, Drept, Litere sau altele asemănătoare, nu are sens să te chinui. Dacă e o facultate ușoară, da. Dar încă nu îți cunoști orarul, care de obicei e alandala. Poți să ai zile în care ai un curs, pauză două ore, seminar, pauză iar două ore etc. Orarul facultății e de obicei haotic. O să dureze ceva până o să se definitiveze și e important să mergi la primele cursuri și seminare să afli ce profi țin cont de prezență completă, ce profi nu țin cont de prezența la curs, așa poți să-ți mai eliberezi orarul. Profilor nu le pasă de faptul că tu muncești, deci îți trebuie baftă ori să ai un orar aerisit, ori să ai șefi înțelegători și să te lase să ai un program flexibil. Restul depinde de tine, dar dacă faci o facultate serioasă, mai bine te concentrezi pe studiu.