| Miruna1239 a întrebat:

Cum as putea sa imi fac metabolismul sa fie mai rapid? Exista vreo metoda? Am cunostinte care mananca la o gustare cat mananc eu o zi intreaga si sunt extrem de slabe iar eu am ceva kg in plus. Tin sa mentionez ca ele sunt total paralele cu sportul sau miscarea.

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Faza e in felul urmator

intre o masina plina de benzina =tu fiind asta
si o masina care are putina benzina =ei fiind
e o mare diferenta,fiecare gram va umple tot mai mult masina
metabolismul creste ca la o masina =cresti actvitatea fizica,bagi viteza mai mare,alergi o ora pe zi, reduci din dulciuri, cola, mezeluri, pizza, fast food
proteinele cresc rata metabolica
parerea mea baza este schimbarea stilului de viata si cresterea activitati fizice, in loc de dulciuri =fructe, sucuri =apa plata si tot asa

| Miruna1239 explică (pentru RAY):

Nu mananc prost, din contra chiar incerc sa mananc cat mai sanatos iar fructele sunt la ordinea zilei.

| RAY a răspuns (pentru Miruna1239):

Bravo, nu uita ca calorile conteaza chiar daca e mancare sanatoasa Miruna

| aXy99 a răspuns:

Nu prea poti. Du-te la sala, fa sport, iti va creste putin rata metabolica. Cu cat ai mai multa masa musculara, cu atat iti creste metabolismul bazal.

| romeo78 a răspuns:

Metabolismul este o funcție a organismului uman înscrisă genetic, cu care ne naștem.
O moștenire de familie.
Pentru persoanele slabe, priviți-le părinții, rudele.
La fel și cu cele plinuțe.
Iar, a fi prea slab, poate fi la fel de grav, din punct de vedere al sănătății, ca și atunci când depășești o greutate.
Dar, pentru un metabolism lent, se recomandă condimente "cărbune". Adică, acele condimente recunoscute pentru că asigură o secreție de acid gastric crescut.
De asemenea, kefir.
Pentru, condimente citiți din bucătăria asiatică, căci fiecare fel de mâncare, inclusiv dulciurile au condimente lor. Adică, acel yin-yang ☯.
Sănătate!