| Etro a întrebat:

Cum pot scăpa de grăsimea din jurul brațelor? Mi-e frică ca în timpul în care fac exerciții să nu am mai mulți mușchi. Nu există o metodă fără exerciții? Care ar fi cel mai scurt timp posibil în care pot slabi? (am mainile cât un hipopotam și nu-mi prea place. La corp sunt slaba iar mainile grase). TOT
Aștept răspunsul vostru =3

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Banuind ca nu ai circumferinta bratelor 50 de cm la 47 de kg, ar fi si imposibil.
Cred ca ceea ce vrei tu se rezolva din dieta, la fel poti face si exercitii pentru biceps si triceps cu greutati minuscule care iti vor tonifica musculatura, dar ca sa scapi de grasime trebuie sa faci cardio in primul rand si sa ai grija la dieta ta!
ganterele care te ajuta pot fi de 1 kg fiecare de exemplu, nu ai sa faci brate precum culturistii care folosesc gantere de la 15 kg in sus unii chiar fac biceps cu 45 kg per gantera sau mai mult daca vorbim de profesionistii ce au peste 80-90 kg masa musculara.
Inca o chestie grasimea sau tesutul adipos sunt una si muschii sunt alta, deci nici grasimea nu se transforma in muschi si nici invers deci stai fara griji ca nu vei avea brate de culturism pe steroizi.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

O shaorma mare de vită cu detoate este sfîntă in dietă

| Mosotti a răspuns:

Daca la corp esti slaba e nasolie, ca daca slabesti destul, o sa fi piele si os si mainile abia cum trebuie.
Depinde cat de slaba esti, sa nu ti se para doar, cate kile ai si la ce inaltime?
Daca faci ex usoare nu faci mai multi muschi. Ptr slabit se recomanda bicicleta sau alergare + dieta, dar nu stiu daca e cazul, mi-e greu putin sa cred ca la corp esti slaba cum ar trebui, dar se poate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai ca să dai jos grăsimea, tot trebuie să faci exerciții și să ții dietă.

Exercițiile nu sunt făcute numai pentru obținerea masei musculare. Poți încerca cu exerciții cardio, să alergi

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca la corp e slaba ce face?! Sa tina dieta sa fie schelete la corp?! Sa vedem cate Kg are si la ce inaltime si vedem daca chiar e slaba cum trebuie la corp, ca ceva nu-mi da mie aici.

| Etro explică (pentru Mosotti):

Am 47 kg și 1.58 =(

| anonim_4396 a răspuns (pentru Mosotti):

Ideea este că dulciurile, preparatele care conțin zaharuri șamd, nu sunt recomandate, întrucât se depun ca grăsime, nu ca mușchi.

Deci ciocolata trebuie scoasă din ecuație. Prin dietă, nu mă refer la înfometare. Media și filmele americane exagerează teribil când vine vorba de "dietă" și se focuzeaza pe înfometare. Mai degrabă ceva ce să conțină proteine, probabil un shake proteic (care poate fi făcut și de acasă), până cand va da grăsimea de pe mâini jos - ceea ce se va face NUMAI prin exerciții, sau o salată, foarte recomandat este gălbenușul și albușul uscat de ou.

O femeie (peste 18 ani) trebuie să consume peste 0, 8 g de proteine/ kg corp/ zi, iar un bărbar cu o unitate mai mult pe kg corp.

Se evită și consumul de grăsimi, bineînțeles. Aș înlocui carnea de vită, porc etc. cu carnea de pește.

Oricum, conteaza și exercițiile. La sala de forță faci anumite seturi de exerciții, pentru masă musculară și forță, iar pentru slăbit alte exerciții precum banda de alergat, săritul corzii șamd.

Oricum, altă aletrnativă decât exercițiile nu sunt. Asta dacă nu dorește să se înfometeze și să-i apară vergeturi (la vergeturi nu prea mai ai tratamente care să dea roade)

| Mosotti a răspuns (pentru Etro):

Aha, ce sa mai slabesti?! Esti ok. Nu stiu cum rez problema, nu am idee in cazul tau, e prima data cand aud asa ceva.

| Mosotti a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci, poti manca orice daca ai deficit caloric, nu conteaza ca zahar, grasime, salate si ce vrei tu, sigur ca e de preferat sa se manance doar volum mare si kcal putine, nu se depune nimic daca ai deficit, se arde totul, ia foc practic!

Cu infometarea gresesti!
Eu de exemplu cand am Kg in plus, scade mult foamea permanent, pentru ca se hraneste din depozite, e logic, ce fac, cu camara plina mananc peste?
Cand am Kg cam ok, incepe foamea sa urce tare, ca sa nu ia din fibra. Sa mananci si sa te mentii.
Dar luam proteine, vitamine si minerale ca astea nu prea sunt prin fat-ul de pe corp, in rest nu era nevoie, isi tragea toate kcal integral din grasime, deci se hranea optim, stai tu linistit.
Bine, mai mancam o salata de legume zilnic, 1-2 felii de paine asa pe masura foamei slabe.

Si lua, ca se vedea pe cantar, isi tragea 2300 kcal/zi, daca mancam 500, se vedea ca ia 1800 din rezerve.
Daca mananci mai mult nu faci decat sa incetinesti slabirea.
Dar nici chiar nimic sa nu mananc, clar, sa fie un 1300-1500 deficit sa zic, desi se zice ca max 1000, dar..nu vad de ce. Sa dai un 6 Kg lunar, nu e prea mult, eu dadeam 5 cu sala si nu erau probleme.

Cu exercitii sa faca, dar e dispoportional corp si maini. Corpu slab, mainile groase.

| Anonima163333 a răspuns:

Bună dimineața!
Ai zis ca la corp ești slaba, dar ai mainile grase, asa ca excludem dieta, deoarece ai ajunge piele și os.
În cazul tău, singura soluție ar fi exercițiile. Scrie pe YouTube exerciții pentru brate și fa cel puțin o jumătate de ora pe zi. Bea cel puțin 2, 5l de apa pe zi și mănâncă sănătos.

Rezultatele se vor vedea cam în două-trei luni.

Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru Anonima163333):

Este exagerat de mult 2-3 luni. În 2-3 săptămâni deja se vor vedea rezultate super vizibile. Și mă repet, fără dietă și fără exerciții cardio, nu va avea cum să dea grăsimea jos.

Imaginează-ți că eu voi consuma ciocolată pe întreaga durată a antrenamentului. Nu prea se pupă, nu? laughing