| CristinaN401 a întrebat:

Cum se poate aplica uleiul de ricin pe par? Am auzit ca ajuta la cresterea parului si as vrea sa pun si la radacina. Problema e ca mi-e frica sa nu mi se ingrase foarte tare parul dupa ce fac asta.
A incercat cineva?

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

Am incercat eu in afara faptului ca ai senzatia ca ti-ai dat cu motorina in cap nu ptea am vazut nici un fel de diferenta
ba chiar dupa 2 auni de incercari mi-sa albit parul

concluzia este ca e un mit

ar putea sa curete radaciana firelor de par sa mai dizolve din sabum...
dar nu stiu daca chiar avea un efect benefic

eu as zice sa nu te mai vopsesti si sa faci baie mai mult timp cu apa calda si eventual la inceput sa speli scalpul cu sapun protex dar pe urma sa il clatesti vreo 2 ore

apoi sa nu mai dai cu substate chimice ci sa incerci zilnic sa degresezi pielea capului cu apa calda si atat fara sampon ci cu ou
cauta ca mai demult oamenii foloseau galbenusiul pentru par uscat
pentru matreata urzici
pentru par gras albus de ou

| Denisa0954 a răspuns:

Păi dacă îl folosești pe lungime nu are niciun efect. La rădăcina trebuie aplicat ca sa stimuleze cresterea.
În mod normal nu ar trebui sa se ingrase mai repede decat de obicei, dar depinde de la persoana la persoana si cat de repede sa îngrașă el in mod normal

| milosbum a răspuns:

Eu il incalzesc putin si il aplic la radacini, masand bine pentru cateva minute. Il las vreo 30 de minute (cateodata chiar 2 ore) si dupa imi spal parul normal. Samponez bine de vreo 3 ori ca sa scap de tot uleiul, dar daca ai par mai mult/lung, s-ar putea sa fie nevoie sa o faci de mai multe ori. Folosesc uleiul de ricin o data pe saptamana, si mie nu imi ingrasa deloc parul. Sper ca te-am ajutat putin