| andratudose5000345 a întrebat:

Da stiu, o sa sune destul de ciudat,dar e serios! Deci,am vrut sa ma pensez,si cand m-am pensat am tras cateva fire care nu trebuiau scoase si se vede super urat acum. Acum vreau sa-mi creasca mai repede parul de la sprancene ca apoi sa ma duc la un salon si sa ma penseze un profesionist! Stiti cumva niste tratamente, ceva (de preferabil sa se faca in casa) pentru asta? Va rog mult, dau funda!

12 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Buna,

Da-ti cu ulei de ricin(il gasesti in plafar la 4-5 lei) in fiecare zi si lasa-l sa actioneze cateva ore chiar.
Iar in rest, poti corecta cu un creion de sprancene sau un fard in aceeasi nuanta, pana iti cresc la loc.

Take care happy

| Aasdfghj a răspuns:

Uleiul de ricin este foarte bun. Pana iti cresc din nou poti incerca sa desenezi fire cu un creion sau gel pentru sprancene.

| Violleta2022 a răspuns:

Intr-adeavr, uleiul de ricin grabeste cresterea parului. Intre timp, ia un creion negru de ochi, si da pe locul unde ai rupt sprancenele, abia nu se mai vede din avion ca ai o lipsa de par acolo happy

| anonimg a răspuns:

Ai niste super glue prin casa si un catel sau o pisica? happy
Mai glumim; sper ca nu te superi. In locul tau as lasa firul sa creasca la loc in voie; as folosi creion de pensat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonimg):

Ma ofer eu sa donez par de pisica laughing
https://s2.postimg.org/r0daudgnd/index.jpg

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu exista studii care sa dovedeasca eficacitatea utilizarii uleiului de ricin pentru cresterea parului, singurul efect posibil pe care il poate avea este cel placebo. Daca ai in casa alte tipuri de ulei ( nu de floarea soarelui/de gatit ) poti sa le utilizezi pe acelea. Toate uleiurile aduc beneficii, dar firul de par v-a creste in ritmul sau.

| wildcat01 a răspuns (pentru anonim_4396):

La mine chiar functioneaza! Aveam din copilarie 2 locuri mici pe scalp unde lipsea parul aproape de tot, dar am urmat 1 luna tratament cu ulei de ricin (desi nu credeam in nimic) si chiar a crescut fire de par dese si in scurt timp.

| IoanaPuppy31 a răspuns:

Salut!
•Stoarce o lamaie iar zeama care ramane o aplici pe sprancene dimineata si seara inainte de culcare.
•Aplica ulei de masline, lasa-l 5 minute si dupa aceia clateste.
Pana ce vezi efectele poti sa folosesti un creion de sprancene putin mai deschis ca si culoarea ta naturala ca sa definesti forma.

| Justme111 a răspuns:

Ulei de ricin de la farmacie. E vreo 4 lei. Sau acopera cu un creion de sprâncene sau pudra da sprancene.

| AnneGirl a răspuns:

Suna ciudat, dar daca freci sprâncenele cu ceapa roșie timp de o săptămână îți cresc sprâncenele.
Am încercat asta si a mers. Desi o sa miroasă puțin urat dar merita.

| EmmaEu a răspuns:

Le poti lasa sa creasca cam trei luni, sau poti sa folosesti uleiul de ricin sau orice alt remediu. Un sfat, nu aplica creion pe acea zona pana iti creste parul, ceara de la creion iti impiedica firele de par sa creasca.

| Petcu_Alex_1993 a răspuns:

Sunt anumite creme care ajuta la " Cresterea rapida a sprancenelor " dar nu-ti va creste peste noapte! Iti recomand sa intrebi un adult sau un profesionist in "pensat"