| Doll_Paty_1996 a întrebat:

Dati-mi, va rog, un sfat. Eu folosesc pentru par samponul head and shoulders, de fapt am incercat mai multe tipuri dar spre surprinderea mea, imi apare si mai multa matreata, mma ustura pielea capului, iar parul meu este foarte tepos si imi cade foarte mult. Eu cred ca este prea puternic pentru tipul meu deapr si as vrea saincerc un sampon mmia bland, dar de la care sa nu fac matreata.
Ce-mi recomandati?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Daca ai Dermatoza seboreica, nu dispare matreata, indiferent ce ai folosii, chiar si Head&Shoulder!
Parul cade din mai multe motive, nu din cauza samponului!
Dupa cum ai scris aici ca ai poarul tepos, inseamna ca este extrem de uscat sau ars din mai multe posibile cauze precum: vopirea parului, decolorarea lui, ori folosirea excesiva a ondulatorului si intinzatorului de par.

Nu poti sa folosesti ingrasamant de plante la un baston de exemplu, ca nu mai are radacina, fiind deja mort.
Cam acelasi lucru si su tine, nu poti scapa de matreaza si rezolva caderea parului, daca aprul tau a fost inainte atat de traumatizat prin vopsiri, uscari cu aparate electrice sau chinuit cu cine stie ce vopsele sau produse de par invazive.

Sfatul meu este sa mergi la un dermatolog, sa vezi daca nu cumva ai o deratita seboreica sau altceva care ti-a declansat aceasta patrea si posibil caderea parului.

| weloveit a răspuns:

Buna. Poti incerca samponul de urzica,dalin sau cel de la panttene,dar pentru a scapa de matreata, dupa ce te ai spalat pe cap, da te cu otet, freaca bine, lasa l sa actioneze 5 min, te clatesti, te dai cu un balsam si repeti aceasta procedura de 7-8 spalari. (Nu in aceeasi zi). O sa vezi ca dupa acele spalari, nu o sa mai ai matreata

| Gentlemans a răspuns:

Poti sa incerci si cu sapun de sulf de farmacie.