| saresipiper a întrebat:

Buna, de ce nu ma ingras deloc? Mananc cat un porc si nu pun nimic?!

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Nu te ingrasi si din pricina ca mananci prea mult si prea repede. Asta inseamna ca organismul nu mai metabolizeaza bine hrana; iar stomacul se va chinui sa scape de ea cat mai repede si nu sa o asimileze.
Grasimea este eliminata prin fecale si nu va mai fi asimilata de organism.
Ti-ar prinde bine o vizita la medicul de familie care iti va da trimitere la un medic specialist (sau mai multi).

33 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pentru ca ai un metabolism rapid

| Sn4k3 a răspuns:

Inseamna ca nu mananci destule calorii. Mananca cat doi porci.

| Zuzu1991 a răspuns:

Nu faci schimb cu mine... u lucky dog crying

| Apokales a răspuns:

De obicei astia, care spun ca mananca mult si nu se ingrasa, de fapt nu mananca mult si d-aia nu se ingrasa. Ai bagat tu 3000 de calorii intr-o zi si nu s-a vazut a doua zi pe cantar? Eu atat pot baga la o masa, nu mai zic daca-mi dai tort laughing.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

E adevarat dar nu stii ca acestia care nu se ingrasa au intestinele sau depozitul foarte ingust in comparatie cu cei care consuma 3000.
La ei(cei slabi) se arde repede si scapa mai greu de mancare la scaun.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Asta era, ma! laughing Altfel spus, se caca mai repede si d-aia nu se ingrasa rolling on the floor.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Mai greu poate, asta am zis. XD
Mancarea descompusa ramane in intestine multa vreme.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Nu pot consuma cat mananci tu, oricat m-as stradui.
La tine e floare la urechea, teava nu e infundata.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba de antrenament. Uita-te la un american ce practica "competitive-eating", la un "eater", asta cred ca este termenul dat de ei. Sa vezi cat poate sa manance un "sportiv" de genul ala la o singura masa, doar s-a asezat si a si bagat 10.000 de calorii. Stiu ca nu pare sport ce practica el, adica mananci o gramada de mancare nesanatoasa si numesti aia sport. Insa in spatele acelui show sta antrenament pentru a manca un volum mare de mancare, pentru a-si largi stomacul si mult cardio ca sa scape de kilogramele in plus si pentru a manca in continuare. Si tehnica pentru a manca in viteza in functie de mancare pe care o mananca.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Pai da, si crezi ca acest antrenament nu largesc intestinele?
Ca pana la urma despre asta e vorba, mancarea trebuie sa mearga sanie pe intestine, altfel ramane acolo zile si chiar saptamani pana la scaun.
Doar sa faci o colonoscopie si vei vedea cat rahatel ai tu si baiatul acesta in intestin.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Este vorba de volum, nu de cantitatea de fibre neaparat. Poti face antrenament si cu pepene rosu ca tot trece sanie prin intestine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Da, asta sa o explici unuia ca mine care face rahatel de 2cm grosime si tu 5cm fiindca poti largi mai mult intestinul.
Sau sa faci scaun boaba cu boaba si masurat sa ajunga la lungimea de 10cm, si la tine pana la 20cm intreg din motiv ca musculatura intestinului impinge mult si repede spre.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Apokales):

Stai, ziceai de volumul mancarii, adica raportat la calorii.
Nu cred ca e asa de simplu, altfel te-ai ingrasa cu cateva pachete de ciocolata, si ar merge ca la matematica, dar trebuie sa iei in calcul si arderile rapide ale noastre care impiedica procesul de depunere.

| Apokales a răspuns (pentru anonim_4396):

Volumul conteaza cand vine vorba de satietate, nu mananci mult pentru ca te saturi repede. Nu mananci mult inseamna si ca nu ai capacitatea de a atinge un anumit numar de calorii. Poti manca 1 kg de pepene rosu(300 calorii), sa zice, sau 200 de grame de ciocolata ( aprox. 1000 calorii). Intelegi ce vreau sa spun? Antrenamentul cu mancaruri care au un volum mare, dar poate sa fie si un litru de apa, te ajuta sa mananci mai mult. Dar daca vrei sa te ingrasi, sa pui depozite de grasime pe tine, atunci conteaza caloriile, ci nu volumul. Asa ca hai sa lasam la o parte chestiile scarboase.

| StefanFlorea a răspuns (pentru Apokales):

Metabolism rapid, poate sa mănânce și 6000 kalorii pe zi și dacă faci și minimul de sport nu pune nimic

| Apokales a răspuns (pentru StefanFlorea):

S-o vad si pe asta laughing. Echivalentul a 12 ciocolate de marime normala (100 g) si fara sa te ingrasi, fara sa faci sport in draci, s-o vad!

| StefanFlorea a răspuns (pentru Apokales):

Crezi ce vrei

| Apokales a răspuns (pentru StefanFlorea):

Nu vreau sa cred, vreau sa mi se demonstreze. Vreau fapte reale. Chiar daca ma face un pusti de a-3-a la matematica, vreau numere. Arata-mi.

| StefanFlorea a răspuns (pentru Apokales):

Ti am explicat, sunt persoane ce sunt grase și doar ciugulesc ce prind (am o ruda) și alte persoane ca mine de exemplu (am ajuns și la 4000 kalorii) fac și sala de un an aproape, și am pus vreo 8 kg pe mine și vreo 4kg chiar 5 zic ca i masa musculara

| Apokales a răspuns (pentru StefanFlorea):

Ce chestie! Si eu sunt la fel, tocmai ce am ciugulit un tort si un pui, iar acum beau bere. De ce ma ingras nu stiu. straight face

| StefanFlorea a răspuns (pentru Apokales):

Haha. Baga și niște cola

| Apokales a răspuns (pentru StefanFlorea):

Asta iti spun. Ciugulitul lor nu inseamna ca au mancat sub necesarul zilnic, inseamna ca nu stiu ce inseamna mult sau putin sau moderat. 4000 de calorii este mult, dar nu cred ca le-ai contorizat bine sau ai facut exagerat de mult efort si le-ai ars, desi tind catre prima si anume ca nu le-ai contorizat.

| AnastasiaK a răspuns:

Deci ai vreo 5-6 mese pe zi? laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acidul tau gastric descompune repede mancarea.
Nu e vorba de gena aici, chiar daca poate fi o varianta.
Toti pun pe seama genei orice cand nu exista alte variante de tratament.
E ridicol.
Ceva in corpul tau nu mai functioneaza cum trebuie la parametrii normali, fie musculatura striata s-a rupt si trebuie reparata, fie un microb care a trecut de imunitate.
Sunt studii recente care arata ca musculatura joaca un rol foarte important in masa corporala.
Solutii nu prea sunt daca nu stii in ce parte a corpului musculatura s-a incordat prea mult sau microbii au patruns.
Sunt oameni grasi care au slabit brusc si efectul invers nu s-a mai produs, nici daca s-ar fi indopat cu grasime, care, si ea, este nociva pentru organism.
Ai grija ce mananci si in ce cantitate de kcal raportate la inaltimea ta.
Cam 2000 de cal trebuie sa consumam zilnic la normal.
Si mai departe lasa organismul tau sa functioneze dupa regulile sale, poate pe la o varsta isi va reveni, asa cum se intampla de obicei.

| saresipiper explică (pentru anonim_4396):

Cum poate fi reparată musculatura striata?

| anonim_4396 a răspuns (pentru saresipiper):

Prin acupunctura.
E o procedura mai dureroasa dar am inteles ca este eficienta.
Alte variante ar mai fi sa faci sport, sa mergi la sala si sa activezi anumiti muschi, urmate de niste masaje musculare.

| rosessunflowersandlillies a răspuns:

Metabolismul, asta daca nu faci sport deloc si nu ai anumite probleme de sanatate.

| IonutSiAtat92 a răspuns:

Esti norocos

| Dddonkey a răspuns:

Manca ca un piton atunci.
Depinde de ce anume consumi, baga grasimi, proteine, fructe(cu concentratie mai mica de zahar si carbohidratii) si legume.
Poate ar fi timpul sa iti incerci ceva suplimente naturale sau poate ai nevoie de teste facute corpului sa te asiguri ca nu provin de la probleme de sanatate.

| Dyalema a răspuns:

Nu ai probleme cu glanda tiroida? Sau paraziți intestinali?

| RasfoiescPeNet a răspuns:

Metabolismul,
Depinde si ce mananci

Gasesti pe net mai multe idei:
https://www.mediculmeu.com/dieta-nutritie/visez--sa-ma-ingras.php
https://www.scritub.com/......424414.php

poate ajuta

| DracuIaV2 a răspuns:

Abureli din astea am mai auzit eu destule
nu te crede nimeni

| madmaxst0 a răspuns:

Metabolismul si faptul ca faci mult sport(daca faci. fara suparare)