| mădălinamaria12345 a întrebat:

De ceva timp ma gândesc sa ma apuc de tradiționalele unghii cu gel și as avea câteva întrebări referitoare la ele. Lampa UV se poate înlocui cu altceva? Știe cineva un site super ieftin cu produse de început? Lampa la mai puțin de 70 de lei se găsesc? Cu ce este "udată" pensula înainte de a o pune pe gel? Va rog să-mi răspundeți cu cat mai multe pont-uri. O seara frumoasa!

Răspuns Câştigător
| AliceFirea a răspuns:

Buna. Sunt protezista unghii cu gel de 4 ani, imi poti da un mesaj pentru a iti da o lista cu produsele accesibile si bune, pentru inceput.
Pensula nu trebuie "udata" daca folosesti gel, pensula trebuie introdusa intr-un anumit lichid atunci cand folosesti acril(dar pentru inceput nu iti recoman acrilul)Am sa ti scriu pasii tot in mesaj.

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu, lampa cu UV nu se poate inlocui cu nimic altceva, aia fiind conditia ca cele doua substante care se combina la unghiile cu gel, sa faca priza si sa se intareasca.
Dar se poate trai si fara unghii cu gel!
Oricum, lampile UV iti imbatranesc pielea manilor prematur si prea multe expuneri, pot sa-ti dea cancer de piele.

| Alexxxxxandraxxx a răspuns:

Unghiile cu gel sunt mult mai greu de creat. In plus nu poti inlocui lampa UV. Si trebuie sa lucrezi repede daca le faci intr-un mediu foarte luminat. Nu poti inlocui nimic. Pensula nu se uda din cate stiu, dar daca da, poti cauta seturi ieftine pe Emag, Ebay sau Amazon. Eu prefer unghiile acrilice. Acrilicul are doar douo componente, pubra acrilica si un lichid cu care uzi pensula. Dupa aceea o inmoi in pulberea de acril si se formeaza o biluta pe care o poti modela pe unghie. Si ai nevoie de conuri pentru unghie ca sa formezi unghia de gel sau acril., acrilul se intareste repede de aceea este nevoie sa lucrezi repede.

Diferenta dintre unghiile gel si cele cu acril este ca: Gelul se intareste mai greu.si o face doar la lampa UV.
Iar unghiile acrilice se intaresc repede.
Cu gel poti sa lucrezi mai mult timp. Iar cu acril trebuie sa lucrezi repede.
Apoi intretinerea este diferita. Si nu stiu de ce. Dar din cate am observat de fiecare data cand sm avut unghii cu gel, mi-au cazut, in schimb cele acrilice mi-au rezistat mai mult timp.

Eu am renuntat sa imi pun unghii singurs fiindca la un momemt dat aveam unghiile moi si se decojeau de la gel si acril. Asa ca acum le prefer naturale. mult succes.

| mădălinamaria12345 explică (pentru Alexxxxxandraxxx):

Mulțumesc mult pentru sfat!