| Geici7474 a întrebat:

De ceva vreme parul mi se rupe de la jumatate si a inceput sa devina foarte fragil. Stiti care ar putea fi cauzele? De exemplu, eu am observat ca starea parului meu a inceput sa se inrautateasca din momentul in care am eliminat carnea din regimul meu alimentar, ar avea vreo legatura? Si as dori si niste remedii, eu in acest moment ii mai fac niste masti cu ulei de ricin, galbenus de ou si vodka.

4 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Eu am eliminat odata produsele de origine animala din dieta pentru cateva luni si mi-a cazut extrem de mult par deci nu e un lucru bun.
Dar daca parul tau e subtire si se rupe cel mai probabil e de la vopsea. Trebuie sa bagi ulei in el la greu. Sa iti spun cum mi-am salvat eu parul care era intr-o stare mai grava: imi fac saptamanal masti naturale, ulei de masline neaparat (asta e cel mai hidratant ulei pentru par), dar si cel de cocos e bun (le amestec) apoi adaug alte chestii hidratante, depinde ce am, miere, ulei de ricin, vitamina a sau e, galvenus de ou, avocado, banana (nu sunt absolut necesare). Stau minim 5 ore cu masca aceasta in par (ingredientele naturale au nevoie de mult timp sa isi faca efectul) apoi ma spal cu sampon si imi aplic o masca din comert (kallos cu keratina de cateva luni), stau 5 minute si apoi ma clatesc si aplic cateodata pe varfuri putin ulei leave in. Dupa cateva luni chiar se vede diferenta. Dar atata timp cat ai parul vopsit nu trebuie sa renunti la aceasta masca.

| dmz123 a răspuns:

Se poate rupe si din cauza carentelor din organism. Odata de ce ai eliminat proteina animala, inlocuieste-o macar cu proteina vegetala, oleaginoase multe. Poti sa-ti faci masti cu galbenus de ou, fiole de vitamina A, ulei de ricin. gasesti si in comert multe produse de ingrijire, tratamente. iti recomand https://www.crisalis.ro/......u-par.html e cel mai bun pentru par deteriorat, de fapt cam toate produsele din gama Revlon

| maria001456 a răspuns:

Nu ai specificat daca il vopsesti/decolorezi sau ti-l dai cu placa/ondulatorul/feonul

| Geici7474 explică (pentru maria001456):

Parul meu este unul vopsit, dar ultima data cand mi-am facut radacinile a fost acum 5 luni si nu folosesc placa, ondulator sau feon.