| Korynna9117 a întrebat:

Bună!
De ceva zile am observat pe față, in zona obrajilor (pentru a intelege zona exacta la care ma refer am sa o descriu astfel: sub ochi -spre nas - pe obraz) ceva ce pareau a fi puncte negre. Avand probleme cu tenul si porii foarte deschisi nu am studiat din prima, prea in amanunt. Insa, cand m-am uitat din apropiere in oglinda, cu o lumina mai puternica, am observat ca de fapt acele "puncte negre" sunt fire mici de păr negru! Din cauza ca am ceva probleme cu glanda tiroida m-am gandit ca poate fi din aceasta cauza, am cautat pe net insa am vazut ca la cam toate fetele ce au aceasta problema firele respective de par negru apar spre marginea maxilarului, in zona de deasupra buzelor. Mi s-a parut ciudata pozitionarea lor la mine. Intr-adevar am observat si pe restul fetei, ici colo, fire mici negre aparute insa, pentru mine, cele mai vizibile par a fi acestea ce se afla pe obraz. V-ati confruntat vreodata cu asa ceva sau ati mai auzit, stiti cumva care ar putea fi cauza si ce pot face?
Multumesc celor ce vor raspunde la aceasta intrebare!

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La femei se numește hirsutism, la bărbați hipertricoza. Tu ai hirsutism; probabil ai o problema medicala numita ovare polichistice.