| pinkybarbiedoll a întrebat:

De unde as putea sa-mi cumpar un Dermaroller? Multumesc!

2 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Instrument de infrumusetare sau de tortura?

De ceva vreme exista pe piata un instrument despre care se spune ca tonifica fata, incurajand productia de colagen si puterea de regenerare a fetei. Despre Dermaroller, inspirat de un medic, Michael Prager, se spune ca ar fi preferatul Angelinei Jolie, si secretul frumusetii chipului ei.

Aparatul, care arata ca un instrument de tortura, conform Daily Mail, este prevazut cu niste ace lungi de 0, 5 - 1, 5 mm, cu care inteapa tenul pana la sange. Inventatorul si femeile care l-au testat spun ca acesta stimuleaza procesul natural de vindecare al organismului.

Desi suna barbar, cei care cred in puterile sale spun ca incurajeaza productia de colagen, ajuta la hidratarea pielii, reducand ridurile la nivelul fetei. Recent, medicul care l-a inventat a pus la punct un aparat asemanator si pentru corp, prevazut cu niste ace de 3 mm.

Michael Prager pretinde ca Dermaroller este mai cu seama util persoanelor care au slabit sau au nascut si vor sa faca ceva cu pielea in exces de la nivelul abdomenului.

Potrivit acestuia, Dermaroller este o alternativa la bisturiu, salvand cateva mii de lire sterline. Un tratament de 20 de minute costa sub 500 de lire sterline, iar cele care se incumeta sa-l incerce se vor alege cu circa 250 de intepaturi pe ficare centimetru patrat de piele.

Aparatul penetreaza pielea mai adanc decat in cazul fetei, insa fara a traumatiza epiderma. Inainte de utilizarea aparatului, pielea este tratata cu un anestezic local sub forma de crema.

| droc a răspuns:

Esthetic Center din Constanta comercializeaza dermaroller.