| Alexyne a întrebat:

Buna, de vreo 2 ani am o problema nasoala, de fiecare data cand ma epilez la subrat ma irit foarte tare, cateodata am rana, am renuntat la bic si am incercat cu ceara si crema depilatoare dar degeaba ca e tot la fel. Ma fac cu nidoflor, trece cateva zile iar apoi sunt la loc si nu stiu ce sa mai fac pentru ca acum vara arata urat cand merg la plaja si mi-e cam rusine.Ce as putea face?

Răspuns Apreciat de Editori
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai aplica corticosteroizi cu atata lejeritate, poti sa te trezesti cu o dermatita cortizonican sau de contact de toata frumusetea, iar cortizonul are tot felul de reactii adverse, pe care nu cred ca ti le doresti. Aplicand constant se acumuleaza o cantitate mare in organism.

In primele 3 zile de dupa epilare, poti chiar sa extinzi la 6 zile la inceput, utilizeaza ceai de musetel sau apa de musetel pe zona iritata pentru ca are proprietati calmante, antiiritante, regenerante etc.
https://www.elemental.eu/ro/551-apa-de-musetel-bio.html

Dupa aplica o crema cu oxid de zinc de doua ori ( in primele 2-3 saptamani de tratament, daca nu poti de 2 ori pe zi este ok si o singura data ) pe zi timp de 4-7 zile.

Oxidul de zinc este benefic pentru pielea inflamata, iritata sau sensibila. Are proprietati antiseptice, calmante, este antibacterian si fungistatic ( opreste dezvoltarea ciupercilor ).

Gasesti crema cu oxid de zinc la Bubchen Baby in DM, e 4-6 lei varianta mica si 18-20 lei varianta de 150 ml. Orice crema care contine oxid de zinc (creme pentru eritem fesier la bebelusi ) printre primele ingrediente are efect, dar cea recomandata de mine este formulata bine ( nu are iritanti ).
https://www.dm.de/buebchen-wundschutzcreme-baby-p7613034749420.html

Daca simti ca iti usuca pielea utilizeaza si o crema hidratanta dupa, sau combina crema hidratanta cu crema Bubchen ca sa ii reduci procentul ingredientului activ.

Foloseste un gel fara iritanti pentru curatarea pielii :
https://www.dm.de/balea-med-waschgel-ultra-sensitive-p4010355002280.html
https://www.dm.de/balea-med-duschgel-ultra-sensitive-p4010355340412.html

1 răspuns:
| Mirela0876 a răspuns:

Încearcă să ți faci ceai dintr o planta din asta aromata (menta, misterele)și să ții comprese(efectiv înmoi un material in ceai)pe iritatie.Si vei vedea că sa calmează rana