| TwoOrNothing a întrebat:

de vreo 2 saptamani mi se duce pielea de pe talba, din ce cauza oare? Si as putea preveni asta? Apropo nu am stat la soare ironic vorbindlaughingwinking

6 răspunsuri:
| BiuL a răspuns:

Nu e nicio lipsa de calciu, nu are treaba calciul cu pieala, ci mai degraba cu oasele sau dinti. pur si simplu ai pielea dezhidratata, in fiecare seara da-te cu crema de corp sau speciala pentru talpi sau ulei de masline pe picioare apoi ia-ti niste sosete de bumbac si dormi asa.

| TwoOrNothing explică (pentru BiuL):

Acum eu ce sa mai cred?big grin

| BiuL a răspuns (pentru TwoOrNothing):

Eu zic sa faci chestia care ti-am zis-o eu deci in fiecare seara te dai cu o crema preferabi; mai grasa de exemplu de galbene sau cu ulei de masline (mie asta mi l-a recomandat dermatolog ca am avut o problema tocmai in talpa, ma rog la mine o fost ceva veruca) si apoi iei sosetele dormi asa si in doua saptamani trebuie sa fii ok, daca nu du-te la dermatolog sa nu fie o ciuperca sau dermatita sau ceva de genul, mie mi-a si zis sa nu umblu desculta niciodata ca se pot lua chestii de pe jos.
sau poti sa bei lapte si sa stai la soare, si prin minune s-or hidrata talpile, dar cred ca daca ar fi lipsa de calciu ai avea si ate probleme, lesinuri, fracturi dese, probleme cu dintii etc

| crissa20 a răspuns:

Ai lipsa de calciu! incearca sa bei mult laptic si sa stai la soare ca sa se fixese sau daca nu ai timp ia vitamina D, dar ar fi pacat sa o iei sintetic, mai ales ca e soare! Bafta!

| TwoOrNothing explică (pentru crissa20):

Multumesc:*

| crissa20 a răspuns (pentru TwoOrNothing):

Cu placere. funda?big grin