| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata,
M-am cantarit dimineata si cantarul meu digital imi arata 53.7. Bun! Dupa o ora nebauta, nemancata, aveam pe cantarul meu 52.7! Am stat 5 minute si dupa imi arata 53.5! De ce face asa? Celorlalti din casa le arata bine, mie imi arata trei greutati! diferite! in doua ore.
Ce ar trebui sa cred?
(Tin dieta in momentul asta, si ma gandesc ca influenteaza).

Răspuns Câştigător
| Alyra a răspuns:

Dacă eşti în primele zile ale dietei înţeleg de ce a scăzut de la 53, 7 la 52, 7. În momentele în care nu mănânci nimic caloriile sunt arse în continuu. Dacă nu mănânci nimic vei fi cu câteva grame mai slabă în fiecare oră. Oricum...1 kilogram într-o oră e puţin cam mult. Probabil te-ai ţinut de un perete sau te-ai urcat prea încet pe el, sau...nu era suprafaţa dreaptă şi te-ai aplecat,iar greutatea a ieşit mai bine. Poate ceilalţi au stat corect.
De reţinut: aşează cântarul de fiecare dată în acelaşi loc,aşează-te pe el repede,dar ai grijă să nu îl răstorni,pune picioarele tale direct de-asupra picioruşelor cântarului, stai dreaptă şi nu te ţine de niciun perete în timp ce te ridici şi nu te mişca defel până nu îţi apare greutatea fără oscilaţii.
Şi încă ceva: câteodată aceste cântare arată 1, 8; 1, 4; etc. Tu trebuie să te urci numai atunci când scrie 0, 0
Şi... cântăreşte-te maxim odată pe zi(dacă poţi) şi mereu la aceeaşi oră. Încă ceva: greutatea poate fii influenţată şi de frecvanţa mersului la toaletă în ziua respectivă.
Ce să crezi? Că ai 53, 3 kilograme. (am făcut mediahee hee )
Sau 53, 5. Dacă diferă în continuare fă media aritmetică, sau alege numărul din mijloc.
Succes!

5 răspunsuri:
Abh
| Abh a răspuns:

Trebuie sa asezi cantarul exact in aceeasi zona ca inainte, cantarele electronice sunt foarte sensibile. Daca tii dieta, nu te cantari mai mult de 2 ori pe saptamana, dimineata, cam la aceeasi ora.

| cristi13 a răspuns:

Depinde de cantar... cele mai corecte sunt cele electronice pe sensori, adica piciorusele alea sunt senzori...

| AlexC a răspuns:

Din moment ce tuturor celorlalti le arata greutatea corespunzatoare inseamna ca acel cantar functioneaza corect (ei s-au cantarit de 3 ori in doua ore?).
Ar putea totusi sa arate cateva erori: din moment ce greutatea ta era 53, 7kg, nu ai consumat nimic e normal sa pierzi in greutate, dar un kg mi se pare prea mult intr-o ora. Peste 5 minute nu aveai cum sa castigi in greutate 800gr din moment ce iar nu ai consumat nimic. Ai fost imbracata altfel, ai baut apa, sau ti-ai facut nevoiile fiziologice intr-una dintre masuratori (suna cam ciudat/amuzant)?
Numai asa s-ar putea explical.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

AlexC
Nu ei nu s-au cantarit atat de des eu mai mult de curiozitate iar nevoile fiziologice le facusem de la prima cantarire. Imbracamintea era aceeasi. Nu am baut nici apa.

| YoshiJiro a răspuns:

Aseaza cantarul pe o zona dreapta si atunci va arata corect daca e inclinat putin mereu o sa arate gresit