| MititiCa a întrebat:

Buna din noubig grin. deci, am nevoie sa port ochelaristraight face. i-am facut anul trecut in aprilie, si trebuia sa ii port 6 luni, adica pana prin septembrie, cand urma sa merg din nou la un consult sa vad ce si cum. Bineinteles ca nu i-am purtat:-ss. efectiv nu ma pot obisnui cu eistraight face. imi sta bine si asta mi`o spune toata lumea, dar ma incomodeaza la tot (la mers, la scris, cand ma uit la cineva trebuie sa ridic capu pentru ca altfel vad marginile ochelarilor). ma doare capu` mai mereu pentru ca ma incolodeaza, dar cu ei vad clar.
i-am spus doamne doctor atunci cand mi-a dat reteta pentru ochelari ca as dori lentile de contact. ea mi-a zis ca prima data sa port ochelari si sa vedem apoi ce o sa fie. acum suntem in martie si sunt ferm convinsa ca dioptriile mele au luat`o razna avand in vedere ca ii purtam o zi si apoi nu ii mai purtam vreo 2-3 saptamana.
acum as dori sa imi fac lentile de contact si nu stiu cum sa o conving pe mama (nu as vrea sa devin oarbastraight face). am miopie, si am dioptriile de 0, 5 (sau asa ceva, nu mai stiu sigurbig grin).
deci rugamintea mea ar fi sa imi dati si mie mai multe detalii despre lentile de contact (mama zice ca pot face puroi la ochi de la ele) cum se curata, cum trebuie sa le port, si as vrea sa imi iau unele albastre. se poate?batting eyelashes.
dau si fundita :*. multumesc anticipat:*.

Răspuns Câştigător
| roxana94 a răspuns:

Buna. Si eu am purtat lentile pana acum aproximativ un an. Eu am tot miopie ca si tine, dar am inceput sa port lentile de contact dupa cativa ani dupa ce am purtat ochelari deoarece trebuie sa se stabilizeze dioptriile. Asa ca daca inca ti-au crescut dioptriile nu vei putea purta lentile de contact. Eu inainte sa port lentile nu mi-au mai crescut dioptriile aproximativ 2 ani de zile iar apoi in sase luni dupa ce am inceput sa port lentile mi-au crescut cu 1 dioptrie, si chiar si asa din incapatanare am continuat sa port lentile pentru aproximativ 2 ani de zile cand am zis ca mai bine port ochelari si mai tarziu imi fac operatie decat sa imi stric si mai tare ochii dintr-un singur moft. Cu lentilele trebuie sa ai foarte mare griga, deoarece sunt foarte sensibile, iar atunci cand ti le pui trebuie sa ai foarte mare la igiena deoarece daca se infecteaza ochii niciodata nu vei mai putea purta, pentru ca ochiul le va respinge. Eu te sfatuiesc sa mai porti ochelari.happy

3 răspunsuri:
| Biby a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar trebui sa porti ochelari.Asa am fost si eu anul trecut.Nu am purtat ochelarii un an si de la 0, 5 a crescut la 2, 5.Stiu multe persoane care au orbit de la lentile. Lentilele de contact se pun doar dupa 20 de ani, cand dioptriile nu mai cresc.Si tot atunci poti sa-ti faci operatie cu laser ca sa scapi de ochelari.Mai bine poarta ochelarii, pentru ca se sorecteaza foarte repede 0, 5.
Acum faci cum vrei.
Bye!kiss

| wann a răspuns:

Daca doresti lentile de contact, fie ca sunt medicale, fie ca sunt doar pentru a-ti schimba culoarea ochilor, trebuie sa primesti acceptul medicului, iar in cazul celor medicale acesta va stabili dioptria si tipul de lentila. Acum poti gasi lentile de contact cu dioptrii de la +26 pana la -26.

Tipuri de lentile de contact
- cele care pot fi purtate intre 8-10 ore pe zi si trebuie scoase obligatoriu la sfarsitul acestei perioade, ele avand perioada de viata de 2 ani;
- cele cu continut mai mare de apa care pot fi purtate 24 de ore pe zi, dar au o perioada de viata de aproximativ 1 luna;
- cele estetice care fac parte din prima categorie (pot fi purtate 8-10 ore pe zi) si le poti gasi in diferite culori.

Avantaje
- primul si cel mai important avantaj este cel estetic;
- lentilele de contact sunt o alternativa foarte buna pentru purtatorii cu dioptrie mare, asigura vedera buna, camp vizual bun;
- pot fi purtati ochelarii de soare;
- pot fi combinate lentilele medicale cu cele estetice;
- machiajul va fi mai usor de aplicat si va iesi mult mai bine in evidenta.

Dezavantaje
Tin in special de pacient si intervin cand acesta nu tine cont de regulile de igiena si manipulare impuse de medicul oftalmolog. De aceea fiecare pacient care doreste lentile de contact va fi instruit cu privire la modul de utilizare a acestora:
- purtatorul de lentile de contact trebuie sa se fereasca de mediile cu praf, nisip, fum;
- trebuie evitata iesirea cu lentilele de contact la plaja sau piscina pentru ca atunci va suferi ochiul, nu lentila;
- chiar daca porti lentile de contact nu poti renunta definitiv la ochelari pentru ca dupa perioada de 8 ore ii vei purta pe acestia.

| annaliana a răspuns:

0,5 nu inseamna mult, se poate corecta repede.Stiu ca lentilele de contact sunt de 2 feluri:de frumussete si de vedere.Se schimba in fiecare zi si trebuiesc tinute intr-un lichid special.Da, poti sa te si infectezi, daca nu te ingrijesti cum trebuie si nu lew pastrezi corespunzator.Iti va spune medicul sau farmacista de unde le cumperi ce si cum.