| Andreea7000 a întrebat:

Este ceva rau dacă imi dau pe fata direct cu pudra fara sa pun fond de ten? Adică pudra direct pe piele. Am pudra Rimmel London Stay Matte-Pudra Compacta si o aplic cu o pensula din aceea pufoasa si speciala. Imi apar cosuri? Se irita pielea?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| daniellllaaaa a răspuns:

Buna! În mod normal pudra se aplica după fondul de ten. Dar, dacă vrei se poate și cum propui tu, doar sa nu fie aplicată direct pe ten. Înainte pune ti o crema hidratanta(dacă ai tenul uscat) sau una matifianta(dacă ai tenul gras) (ti le recomand pe cele de la Avene: Hydrance sau Cleanance Mat). După ce astepti câteva minute sa intre in piele, aplica un primer, unul bun este cel de la Loreal Paris Infallible. Apoi poti aplica linistită pudra pe care ai ales o și vei obține un aspect catifelat al pielii. Trebuie să înțelegi că este esențială aplicarea cremei si a peimerului pentru sănătatea tenului (pulberea din pudra va fi împiedicată să intre în pori și să îi înfunde cu mizerie si chimicale) si pentru obținerea unui machiaj profesional, natural și rezistent. De asemenea, pentru un plus de rezistență poti aplica la final un spray de fixare pentru machiajul tau.
Sper ca te am ajutat:*

2 răspunsuri:
| badriel a răspuns:

Nu stiu. Eu sunt baiat, dar presupun ca nu ar fi bine, pentru ca s-ar amesteva tot pe acolo, si nu cred ca ai vrea asta...

| Anamaria6384 a răspuns:

Pudra îți astupa porii, nu lasă tenul sa respire, mai bine folosești cel mult o crema matifianta, pudra împiedica tenul sa respire și in timp îți pot aparea coșuri sau puncte negre.