| Floydancingsaha a întrebat:

Buna! Eu as dori sa imi albesc dintii dar cu solutii naturale, nu cu tot felul de benzi sau alte lucruri. Dar nici cu alimente care distrug in timp smalțul. Ceva idei?

Răspuns Câştigător
| mihaela000ela a răspuns:

Bicarbonatul de sodiu
Bicarbonatul de sodiu are un nivel foarte scazut pe scara de abrazivitate relativa dentara (Relative Dentin Abrasivity sau RDA). Aceasta scara cuprinde valori de la 0 (deloc abraziv) pana la 269 (foarte abraziv), iar bicarbonatul de sodiu se situeaza la nivelul 7.

Mod de utilizare:

In primul rand, bicarbonatul de sodiu trebuie sa fie de calitate.

1. Se ia un praf de bicarbonat de sodiu si se pune intr-un bol de sticla sau un pahar.
2. Se adauga apa curata si filtrata in bol si se amesteca bicarbonatul de sodiu. Solutia trebuie sa fie destul de diluata, pentru ca nu trebuie sa contina prea multe granule. Se inmoaie periuta de dinti in aceasta solutie si se curata dintii, incepand de la molari periind dintii in fata si apoi in spate.
3. Optional: Dupa periaj, se mai poate adauga apa in pahar sau bol si se poate clati gura. Acest lucru ajuta la alcalinitatea gurii.

4. Se clateste gura cu apa curata, ca dupa un periaj dentar obisnuit.

Sunt si persoane care folosesc bicarbonatul de sodiu direct pe dinti. In combinatie cu saliva, acesta devine lichid.
Traim intr-o societate care aproape ca este guvernata in intregime de cafea, aceasta fiind si principala cauza de decolorare si ingalbenire a dintilor. Desi primul pas in albirea dintilor ar fi eliminarea acesteia din alimentatie, pentru multi poate sa nu fie optiunea cea mai dorita, astfel ca remediile naturale de albire a dintilor prezentate vor putea cel putin sa neutralizeze efectul daunator al consumului de cafea.

Igiena dentara este importanta. Lipsa ei poate favoriza aparitia bolilor in alte zone ale corpului. Un lucru care dauneaza sanatatii dintilor a dintre modalitatile prin care ne putem face rau dintilor este prin este consumul de bauturi si alimente acide, care ataca smaltul dintilor daca acestia nu sunt ingrijiti cum trebuie.

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu exista ce cauti tu,plus de asta conteaza si culoarea dintelui,degeaba vrei tu alb al daca dintele are o culoare mai inchisa,intelegi? Adica dintele are culoarea aia in toata masa lui,sau cel putin emailul ala tot.
Daca ar fi existat materiale naturale ce spui tu,desi totu este natural, Bine mai sau facut si cateva chestii noi laughing deci daca ar fi fost alte solutii, atunci nu ar mai face nimeni cu benzi, cu mai stiu eu ce chimicale.
Vrei dinti albi si toti la milimetru, de spui cas facuti la imprimanta? Scoti toti dinti si pui 4G atunci vei avea toti dinti albi, bagi ceramica 100% si aliniati la milimetru laughing

| Zuzu1991 a răspuns:

NU exista ce cauti tu
si ignora ideea de bicarbonat de sodiu e bio, aia care au scris-o sunt niste copchii ciclopi care, cred ca tot ce zboara se mananca, bicarbonatul ala e o chestie PUR chimica si nu se gaseste in natura deloc
https://ro.wikipedia.org/wiki/Bicarbonat_de_sodiu
https://www.worldofchemicals.com/......-uses.html

| Krrronstadt a răspuns:

Bicarbonat de sodiu. Este o substanță activă aflată în pastele de dinți. În plus, este bio. Succes garantat.