| brokxy a întrebat:

Exista creme de fata pentru cicatricile de la cosuri? Daca da imi puteti da niste nume? FUNDA. Am deja de un an si nu imi dispar de pe fata. Sunt ca niste pete rosii

9 răspunsuri:
| Celcestietot a răspuns:

Am auzit de persoane care au avut cicatrici de la cosuri, au facut tratament si le-a trecut. Nu stiu nicio denumire de crema sau ceva de genul, dar ceea ce voiam eu sa spun, ar fi ca nu este imposibil sa te vindeciwinking!

| brokxy explică (pentru Celcestietot):

Multumesc

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mie nu mi-au trecut cu vreo 3 tratamente diferite ce s-au intins pe luni de zile...

| Celcestietot a răspuns (pentru aXy99):

Eu chiar vorbeam serios. Probabil că depinde și de genetică. Acum cum ești?

| aXy99 a răspuns (pentru Celcestietot):

Mai bine, s-au estompat cu timpul, dar inca sunt vizibile. Din fericire, pe fata nu au fost asa de adanci semnele si nu se mai vad, dar pe spate e alta poveste.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niacinamida 10% de la The Ordinary dimineata pe toata fata - nu este fotosensibilizanta
SPF 50 zilnic - daca nu folosesti spf petele sunt agravate de soare
Skinoren gel 15% ( Acid azelaic ) -doar pe zonele cu probleme si seara, este fotosensibilizant

Produsele noi le testezi timp de 3 zile in zone mai ascunse ale fetei, prima data faci un test pe incheietura mainii ca sa te asiguri ca nu ai reactii la ele, iar daca tenul este ok cu ele poti sa incepi sa le utilizezi. Niacinamida fiind intr-o cantitate asa mare e normal ca la primele utilizari sa ai o usoara inrosire a fetei care trece, posibil si sa ti se usuce tenul la primele 2-3 utilizari. Introdu produsele treptat, citeste cu atentie prospectul si nu aplica o cantitate mare. Spf-ul se demachiaza in 2 pasi, este obligatoriu sa folosesti un produs cremos ca sa fii sigura ca s-a curatat tot. Ulterior poti opta pentru lotiune micelara sau gel de curatare pentru a curata ultimele reziduri. Hidrateaza tenul si consuma apa plata, multe legume, fructe, smoothie-uri, sucuri de fructe cu pulpa si proaspete, si ceaiuri cu proprietati antioxidante.

Pe la mijlocul lui octombrie-inceput de noiembrie poti sa mergi la dermatolog sa iti faci peeling chimic ca sa grabesti procesul de vindecare al pielii.

| Sunshine123 a răspuns:

Lucrul corect pe care il poti face este sa nu te apuci sa cumperi diverse creme de care nu ai mai auzit pana acum, si despre care nu stii ce au in componenta, ci sa consulti un dermatolog. El este in masura sa te ajute sa eviti iritarea pielii si inrautatirea situatiei tale.

| Sunshine123 a răspuns:

Cremele nu fac miracole, dar aparatura de specialitate din saloanele cosmetice autorizate da. Iti recomand sa mergi la un astfel de salon si sa ceri o consultatie gratuita ca mai apoi sa te decizi daca merita sau nu.

| bbnnmm a răspuns:

Îți sugerez Bio Oil: https://www.bio-oil.com/ro/ro-ro
Pielea trebuie să fie umedă sau dată cu o cremă hidratantă atunci când folosești uleiul. Eu prefer să îl folosesc după duș, pe pielea umedă.