| penthouse a întrebat:

Fac sala de mai mult de un an.Tot am incercat sa cresc in greutate, masa musculara, dar nu prea sunt rezultate, doar mi-am definit putin muschii.Eu ma duc la sala si imi fac antrenamentul dar eu as mai vrea sa fac si acasa pentru a creste in masa dar stiu ca ceea ce vreau eu sa fac se numeste "supra antrenament" si muschiul se obisnuieste cu efort si nu va mai creste. dupa mine. as face 7/24 sala daca as stii ca vor fii rezultate.
Dupa ce fac o grupa musculara (cum ar fi piept) dupa cat se reface muschiul si am voie sa fac exercitii pentru acea grupa?

Răspuns Câştigător
| JesterRO a răspuns:

Maxim 8 exercitii/serie. Asa cresti in masa, nu cu multe repetari.
Luni lucrezi deltoizi, bicepsi, tricepsi si abdomene.
Marti lucrezi gambe, coapse, cvadricepsi, fesieri.
Miercuri lucrezi piept si spate.
Joi lucrezi iar antrenamentul de luni.
Vineri lucrezi antrenamentul de marti.
Sambata lucrezi antrenamentul de miercuri.
Duminica te odihnesti sau poti lucra antebrate si dorsali.
De asemenea in zilele cand nu esti extenuat sau obosit mai poti face antrebrate si/sau dorsali.
Mananca carbohidrati (cartofi, orez, mazare, pilaf, etc) cat poti de des si carne la cel putin o masa/zi.
Cele 3 mese obligatorii au un rol promordial, iar intre ele incearca sa mai mananci si alte gustari, orice.
Multa paine.
Bea 2 litrii de apa pe zi, plus in timpul antrenamentului (bei cate o gurita, ca sa te hidratezi mai repede).
Mananci cu doua ore inainte de antrenament si dupa cel putin 30 de minute dupa sala.
Faci cate 2 exercitii pentru fiecare grupa musculara a cate 3 serii fiecare exercitiu. 8-10 repetari maxim pe serie.
Pauza de un minut - doua intre serii si 3-4 minute pauza intre exercitii/grupe musculare.

Odihneste-te si nu pierde nopti.

1 răspuns:
| TimisoaraKBOOOM a răspuns:

Pai si eu fac sala si iti zic rezultatele mele: in primul an parca am ramas la fel in anul urmator au mai crescut ceva muschii. POate si tie ti se intampla lafel.Incearca la umeri cu priza larga sa faci muschi intre omoplati sa devii mai lat in umeri.Atunci vei vedea schimbari.