| anonim_4396 a întrebat:

Buna,fetelor! Care este "ritualul" vostru de zi cu zi in materie de make-up? Ce pasi urmati atunci cand va machiati? Dar cand va demachiati?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

De dimineata :
1 ma spal cu apa rece ca sa indepartez crema care mi-am dat-o seara
2 imi demachez tenul
3 ma spal ca sa dau jos urmele de demachiant
4 imi hidratez tenul
5 ma dau cu fond de ten
6 pudra, fard nude si mascara
7 imi curat buzelr si sprancenele de surplusul de fond de ten
8 imi perii sprancenele
9 imi dau cu un balsam de buze

Cat despre demachere :
1 imi spal ochisorii cu apa calduta ca sa se duca mai usor mascara fara a freca zona
2 imi demachez usor ochii si buzele
3 plic crema pe tot tenul si o curat cu discheta
4 ma spal bine pe ten
5 ma dau cu o crema hidratanta evitand zona ochilor si a buzelor / acum folosesc o crema pentru deschiderea culorii tenului
6 ma dau cu o crema speciala pentru ochi / cearcane

Si cam atat. As vrea sa includ si un tonic in "dieta " mea zilnica dar vreau sa citesc mai multe review-uri ca sa imi gasesc un produs fara alcool dar cu efecte bune si fara iritanti.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Mersi mult pentru raspuns! Aceste produse de la ce firme sunt? Vreau sa imi cumpar si eu cateva produse, insa vreau sa fie bune! happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eu fond de ten folosesc de la Astor.
http://didiglamour.blogspot.com/2011/06/fdt-astor-perfect-stay.html

Dar vreau sa imi iau fond de ten Bourjois flower perfection pentru ca are o acoperire foarte mare.

Pudra Max Factor : http://didiglamour.blogspot.com/2011/12/r-pudra-creme-puff-maxfactor.html.

Mascara : Maybelline cel galben pentru volum.

Primer : Sephora ( cel de 50 lei ).

Demachiant Bioten ( Elmiplant ) : http://didiglamour.blogspot.com/......t-cu.html. Sa nu te sperii de dischete :)), rezultatul unui smokey eyes carbune. :))

Cat despre restul eu incerc sa imi inbuntesc cosmeticele si tot tragul cu ochiul pe www.pasagera.ro ca sa imi aleg produsele cat mai bune si cu mai putini iritanti.

Eu vreau sa ma axez pe produse romanesti ( Elmiplant, Cosmetic Plant, Gerovital etc ). Desi am vazut serul acesta regenerant si e asa de tentant :X : http://pasagera.ro/100-pure-super-fruits-concentrated-serum-review.html. Striga sa fie cumparat :)). Si vreau sa imi iau un demachiant de la Bioten. Si o emulsie foarte hidratanta pentru gat si decolteu, ce sa mai zic si de restul corpului.Si pusesem ochii si pe o crema pentru calcaie de la Cosmetic Plant. Eh, sunt multe de luat dar mai intai vreau sa ma consult cu administratora de pe pasagere.ro daca produsele sunt formulate ok si ma ajuta cu ceva.Nu mai vreau sa dau banii pe tampenii si incerc sa fiu cat mai responsabila :). Cel putin incerc :)).

| bi3kissy a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu mai pe toate le cumpar de la Sephora pentru ca sunt cele mai bune dar si cele de la Orriflame sunt destul de bunicele.

| mariafaraioana a răspuns:

Eu cand ma machez incep cu crema de obicei una hidratanta ma rog sau de la nivea, oriflame,avon dupa fond de ten il intind bine si pe gat asa pana intra in piele cat de cat. Apoi corector am unul cat de cat bunicel asi putea sa spun de la oriflame in zona ochilor pentru ca eu le cam am cu cearcanele. Apoi creion negru,verde dupa rimel, pudra, luciu\ruj si cam atat.La demachere de la Garniere o solutie de demachere cu nsiete struguri ceva laughingsau cu crema.Cam atat...Succes!

| bi3kissy a răspuns:

Cand ma machiez mai intai ma curat cu apa termala, dupa ma dau cu fond de ten, primer, pudra si dupa ma machiez. Iar cand ma demachiez folosesc demachiant de preferat lapte demachiant iar dupa ma dau cu niste creme pentru ingrijirea tenului. :X

| anonim_4396 explică (pentru bi3kissy):

Mersi pentru raspuns! Ce fond de ten, primer, pudra si alte produse folosesti? Adica, ma refer la firma happy