| Crysthina a întrebat:

Bună Fetelor! Voi ce produse de îngrijire pentru păr folosiți(șampon, balsam, mască, uleiuri)?

11 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

De o săptămână folosesc o mixtura care mă ajută la întărirea rădăcinii părului, strălucire, hidratare și multe altele.
Într-un flacon care mai aveam puțin șampon cu extract de ulei de argan, apoi am pus 2 balsamuri diferite unul pentru protectia parului vopsit, altul pe baza de ulei de măsline, cam jumătate flacon cu șampon cu keratina, 2 linguri ulei de morcov, 5 picături de ulei esențial de arbore de ceai și cele 3 henna: neutră (15grame), pudră amla (25 grame) și brahmi (10 grame) și le-am agitat bine. Cu 5 zile înainte aplicasem henna roșcat și acum abia după 2 zile l-am spălat cu șampon (așa se procedează la vopsirea cu henna). Am dat cu șamponul preparat și am stat 1 ora sa acționeze. Este indicat sa se stea între 30 min-1 h. Apoi m-am clătit până a ieșit apă curată și pentru reglarea PH-ului o lingură de oțet la 500 ml apa. Parul e mai încâlcit desi cu răbdare la final a ieșit plin de strălucire, vitalitate și mi s-a părut că mi-a accentuat mai mult roșcatul.
Și o folosesc de 2 ori pe săptămână pentru un rezultat mai rapid.

| Adry05 a răspuns:

șampon și balsam folosesc din comerț n-am mari preferințe în schimb îmi prepar singură un fel de tratament pentru păr care mi-l lasă super mătăsătos și strălucitor. amestec ulei de cocos, argan, jojoba și măsline cumpărate de la plafar, aplic pe par, masez mai ales pe scalp și las să acționeze cam 1-2h apoi mă spăl pe păr DE 2 ORI OBLIGATORIU CU ȘAMPON că altfel rămâne păru uleios. a 2-a zi arată wow și am osbervat că m-a ajutat și cu mătreața.

| Speranta12 a răspuns (pentru Adry05):

Ce sampon folosesti, daca imi poti spune?

| Adry05 a răspuns (pentru Speranta12):

Nu folosesc nimic wow de aia nici n-am menționat. Și nici n-am ceva stabilit. folosesc și Syoss și Pantene și Elseve și Head And Shoulders, depinde ce găsesc și mă atrage în momentu respctiv laughing de obicei iau ce găsesc pentru tipul meu de păr la reducere dar ma cam feresc de Schauma, Wash and go

| Adry05 a răspuns (pentru Speranta12):

Eu cam trebuie să schimb șamponu după un timp. nu-mi prea face bine să folosesc mai mult de 2 sticle din același șampon una după alta, începe să capete păru un aspect nasol, tern, nu mai are strălucire și am observat că atunci când schimb șamponu arată iar bine așa că de aia eu schimb marca sau tipul de șampon regulat

| Speranta12 a răspuns (pentru Adry05):

Da, si eu ma feresc de alea 2. Si parul meu le respinge.

| Adry05 a răspuns (pentru Speranta12):

DEa, wash and go mi-a făcut explozie de mătreață după o utilizare iar schauma mi-l îmbâcsește

| alina2k18 a răspuns:

Gama Nutrifier de la L oreal Proffesional [ sampon, masca, crema tratament cu protectie termica ], leave in Absolut repair tot L oreal, sampon dermato pentru tinerea sub control a dermatitei, ulei foloseam de la Morrocanoil dar s-a terminat, o sa imi iau in noiembrie.
In rest mai am 2 produse de la TIGI dar nu sunt multumita.
De styling : un luciu de par spray de la Osis, fixativ Morrocanoil si Taft.

| Speranta12 a răspuns:

Mi se pare prea exagerata combinarea aia.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Speranta12):

Daca te refereai la mine, nu este deloc exagerata. Eu folosesc de 2 ani jumate numai henna si tot felul de pudre din plante in combinatie cu uleiuri. Parul nu mai imi cade atat de mult. Cat si la salon cand merg sa ma tund ori sa mi se faca vreo coafura, sunt intrebata ce folosesc pentru par, caci este foarte lucios si sanatos.