| Dolyta a întrebat:

Foloseste cineva lentile de contact cu dioptrii? Adica de vedere. Care sunt mai bune?

Răspuns Câştigător
| Lentiamo a răspuns:

Buna Dolyta,

Nu exista cele mai bune lentile de contact. Ceea ce este "cel mai bun" pentru cineva, poate sa nu se potriveasca deloc altei persoane.
Trebuie sa mergi la un consult oftalmologic si sa soliciti prescriptie pentru lentile de contact.
Trebuie sa ti se masoare raza de curbura si diametrul iar medicul iti poate recomanda un brand anume de lentile de contact in functie de continutul de apa, transmisibilitate oxigen si material.

In plus, exista posibilitatea sa ti se ofere spre proba un set gratuit si astfel vei putea decide daca sunt ok pentru tine.

Cu drag,
Cristiana

| Dolyta explică (pentru Lentiamo):

Eu deja port ochelari de vedere si voiam sa imi iau lentile de pe net.

3 răspunsuri:
| rosewater a răspuns:

Buna! Eu folosesc, le-am cumparat de la cabinetul oftalmologic, imi scapa denumirea. Totusi nu e ok sa le porti doar pe ele, nu au si protectie solara, ci doar dioptrie... adica pune si ochelari de soare in perioada asta. Sfatul meu.

| RigorMortis a răspuns:

Buna! Folosesc lentilele de la Airoptix de un an și ceva și personal "mă înțeleg" foarte bine cu ele. O pereche poate fi purtată o luna întreaga, dar este recomandat ca in fiecare seara sa fie scoase din ochi pentru a sta in lichidul de curățare. Acestea vin in cutie de câte 6, ceea ce pentru mine este perfect pentru ca am aceeași dioptrie la ambii ochi și îmi ajung pe 3 luni, plus ca nu sunt nici foarte scumpe, 100 și ceva de lei, in funcție de unde le cumperi.