| bea_1048 a întrebat:

Buna imi puteti spune daca se poate scapa de vergeturi? daca ca cum? mersi mult

4 răspunsuri:
| Zenithf a răspuns:

Nu scapi, dar se pot estompa cu timpul. Ai grija la regimul tau de viata, dieta, activitate fizica, si in plus mentineti pielea bine hranita si hidratata. Nu te ajuta nici bronzatul in exces, pentur ca duce la imbatranirea pielii si accentuarea vergeturilor. Pentru dieta gasesti sfaturi bune aici: http://www.mypyramid.gov/
Practica un sport precum inotul sau atletismul, aerobic s. a.
Pentru piele fa masaj, foloseste creme sau masti hidratante si hranitoare.

| Anonim_5618 a răspuns:

Sunt creme speciale.
cum ar fi, cea mai buna:

http://www.google.ro/......tp?/imgres r:2, s:0&tx=70&ty=118

crema de la gerocossen contra vergeturilor

vreo 15 lei costa. foloseste sora mea si s-au mai dus din ele.

fundita?;))

| Ellimist a răspuns:

Hei si eu am vergeturi pe spate de la crescutul prea repede. Din cate am intrebat si am fost la doctori nu pot sa scap cu de ele dar am folosit o creme cu care m-am dat de 2 ori pe zi (nu mai stiu cum se numest) si nu se mai vad chair atat de tare. Acum ca m-am si bronzat aproape ca nu se mai observa. Asa ca din cate stiu eu poti doar sa le faci mai putin vizibile.

| vladtm a răspuns:

Salutare,
O sa fiu cinstit, de vergeturi sunt sanse foarte mici sa scapi. Exista 2 optiuni, fie prin tratament laser la orice clinica de estetica fie prin administrarea unei creme care contine tretinoin(vitamina A modificate), se gaseste in farmacie, pentru cel puntin 12 saptamani, de doua ori dimineata si seara. Atentie folosirea de tretinoin are reactii adverse precum : eruptii cutanate, mancarimi, iritatii si de asemenea trebuie evitata expunerea la soare (risc crescut de fotosensibilizare) si trebuie evitata sa se administreze pe perioada sarcinii.