| AriiMaria a întrebat:

Buna happy
Imi spuneti si mie cum sa scap de cosurile negre de pe fata happy va rog. Vreau metode naturiste nu produse cosmetice. big grin.
Va Rog
Funda big grin

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Nu sunt cosuri ci puncte negre si trebuiesc scoase. Faci o baie de aburi adica pui la fiert apa cu pliculete de ceai de musetel, si cand da in clocot iti ti fata peste aburi 10 minute si iti acoperi capul cu un prosop. Apoi te speli pe maine, iti invelesti degetele aratatoare in tifon curat si strangi usor la baza fiecarui punct negru, ar trebui sa iasa mizeria usor. Apoi te dai cu apa rece pe fata si cu o crema hidratanta. Nu te machiezi si nu te mai dai cu nimic pe fata in ziua aia si nici ziua urmatoare.

| LoriLoL a răspuns (pentru BiuL):

In sfarsit un raspuns corect

11 răspunsuri:
| Ririru a răspuns:

Pai eu iti recomand ceva testat de mine, ajuta cat de cat. Depinde cate puncte negre ai.

Pune pe cap un prosop apoi stai la aburi cu fata ( intr-un castron mai mare, ce gasesti), cand ti s-au deschis pori bate un albus de ou bine, peste care adaugi lamaie ( cat e nevoie ). Taie bucatele micute de servetel ( eu folosesc prosoape de bucatarie, sunt mai bune ) si pune pe fata servetelul imbibat in solutie. Asteapta sa se usuce pe fata ta, iar cand s-a uscat trage. Iti ia din puncte negre. happy

| oanaX a răspuns:

Incearca sa-ti cureti tenul de 2-3 ori pe saptamana cu lamaie. Lamaia e foarte buna pentru ten si te scapa de cosuri si de asemenea regleaza producerea de sebum happy Poti sa-ti exfoliezi tenul tot de 2-3 ori pe saptamana. Incearca sa nu te mai speli pe fata cu sapunuri din comert. Poti sa te cureti foarte bine cu apa si cu un buretel abraziv (dar ai grija sa fie totusi bland cu tenul). Sper ca te-am ajutat happy

| Dayuuum a răspuns:

Draga AriiMaria.
Punctele negre de pe fata sunt de fapt firicele de praf care au intrat in porii pielii. Deci ce iti trebuie tie este o curatare completa a tenului.
Iata ce trebuie sa faci:
1. Spala-ti fata cu apa calduta.
2. Sterge-ti usor fata cu un prosop curat.
3. Aplica pe fata un sapun/gel de dus care hidrateaza si curata pielea.
4. Clateste-te bine.
5. Amesteca iaurt natural cu lamaie si miere. Pune-ti amestecul pe fata si asteapta 10 minute.
6. Clateste-te bine bine cu apa apoi sterge-te.

Este recomandat sa folosesti creme pentru puncte negre/cosuri. Dar poti incerca si ce ti-am spus mai sus.
O seara faina, funda? (:

| LoriLoL a răspuns (pentru Dayuuum):

Gel de dus pe fataaa? doamne

| Dayuuum a răspuns (pentru LoriLoL):

Da straight face. Este tot sapun. Numai ca este lichid rolling on the floor

| LoriLoL a răspuns (pentru Dayuuum):

Dar nu pentru fata, ci pentru corp! nu mai dati sfaturi de genul asta pentru ca strica mai mult tenul.

| Dayuuum a răspuns (pentru LoriLoL):

Nu ti-l strica. Poate fi mai bun ca un sapun. Dar ma rog crezi ce vrei laughing

| LoriLoL a răspuns (pentru Dayuuum):

Sunt cosmeticiana si stiu ce vorbesc.si in afara de asta, personal, am experimentat din lipsa de experienta.si cu ce m-am ales? cu un ten gras.

| Dayuuum a răspuns (pentru LoriLoL):

Poate a fost produsul de vina happy eu mereu fac asta si imi lasa pielea moale si fina :3 nu afecteaza.

| LoriLoL a răspuns (pentru Dayuuum):

Ok.ma bucur ca tie ti se potriveste.