| florinaestera a întrebat:

Incerc sa scap de cearcane si de zona putin mai inchisa de sub ochi dandu-ma cu zeama de lamaie, dar ma cam ustura. Credeti ca se vor decolora de la lamaie? Sau ce creme pentru cearcane(nu si pentru pungi sub ochi) mi ati recomanda?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Doamne fereste, iti iriti pielea degeaba! Nu-ti mai aplica pe piele iritanti. O sa te trezesti si cu riduri daca iti usuci zona de sub ochi!

In primul rand, ar trebui sa-ti faci un control oftalmologic si niste analize. Daca folosesti televizorul, calculatorul si telefonul timp indelungat ai putea avea nevoie de niste ochelari de protectie. Mananca fructe si legume, fa-ti tot felul de salate ( de legume sau de fructe ). Diversifica non-stop, nu te axa doar pe 2-3 fructe/legume. Fa sport zilnic si hidrateaza-te. Nu te culca mai tarziu de ora 22/23.

Foloseste tot timpul anului o crema cu spf, soarele influenteaza melanina si asa ti se pot accentua cearcanele.

Cumpara-ti ulei de migdale dulci presat la rece ( http://www.ilanplant.ro/ulei-de-migdale-dulci-presat-la-rece.htm ) si aplica-l de doua ori pe zi in jurul ochilor sau cat poti tu de des. O sa-ti ofere luminozitate.

Poti sa folosesti si un ser cu vitamina c, varianta de 5 ml te tine cateva luni bune - are o textura siliconata si uleioasa initial dar la cateva minute dupa aplicare zona se simte doar catifeltata. Te va ajuta la luminozitatea pielii :
http://www.paulaschoice.ro/......m-5ml.html

Poti sa-ti iei si o crema hidratanta, nu trebuie sa fie musai speciala pentru zona ochilor dar trebuie sa fie formulata corect - fara parfum, alcool, iritanti etc. Ti-as recomanda bioderma sensibio light ( are o textura lejera care se absoarbe foarte repede si dupa nu o mai simti ) sau bioderma atoderm nutritive ( e si mai ieftina decat prima dar are o textura mai groasa si se simte pe piele ) - ambele mi se par bune.

Daca ele tot nu dispar ai putea sa mergi la o clinica si impreuna cu medicul estetician sa gasiti cea mai buna solutie pentru tine.
Daca cearcanele tale sunt cauzate de capilare sparte ( sunt mai mov ) o sa ai nevoie de un tratament cu laser.
http://www.scapadecearcane.ro/albirea-cearcanelor.htm

1 răspuns:
| BeautifulSunflower a răspuns:

Nu cred ca va merge, deoarece cearcanele sunt de fapt niste oxidari ale sangeleui, care se vad datorita pielii care e mai subtire in zona ochilor, asa am citit pe net. Cat despre creme, du te la plafar si intreaba de crema anticearcane si iti recomanda acolo.