| Miirena a întrebat:

Bună! Întrebare pentru fete! Mi-am pus unghii cu gel la o prietenă începătoare care a făcut un curs de 5 zile. Nu am avut niciodată unghii puse deoarece întotdeauna am avut timp și răbdare să mi le îngrijesc și aranjez singură, pe lângă asta, am unghii destul de tari, nu se prea exfoliază și am considerat ca nu am nevoie sa îmi pun. Pentru ea am făcut un efort și am lăsat-o să își facă experiență pe mâinile mele. Eram a 3-a clienta, după 2 zile, adică azi, a început sa îmi puște gelul, mi se decojește de la vârfuri și pur și simplu se dezlipește de pe unghie. Am luat legătura cu prietena mea și a zis ca e vina mea, sigur am făcut eu ceva. Întreb... asa ușor se duce gelul? O cunoștință mi-a spus că nu a fost gel, doar semi și a lucrat cu produse de slabă calitate. Eu cred ca totuși in 5 zile nu prea înveți nimic. Consider că ea încă nu știe ce face și nu vrea să își asume responsabilitatea. Am reușit în 2 ore să îmi dau singură jos acel "gel" fără nicio pilă. Acum unghiile mele și cuticulele sunt praf. Super sensibile.

4 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.Suna ca si cum prietena ta nu e deloc recunoscatoare ca a experimentat pe tine. Daca era, ti-ar fi multumit, dupa care si-ar fi cerut scuze ca nu a iesit cum trebuie, pentru ca totusi, la inceput faci greseli, chiar daca ai cele mai bune intentii.

In cinci zile tind sa cred si eu ca nu inveti mare lucru. De asemenea, eu apreciez mult afacerile astea, caut sa sustin romanii, insa cand au o baza solida si prezinta profesionalism, nu cand se apuca oricine si mizeaza pe totul realizat in mod amatoricesc, pentru a obtine profit imediat.

| alina2k18 a răspuns:

Produse proaste sau folosite incorect, poate nu a pregatit bine placa unghiala.
AI avut gel pe unghia naturala? nu a curatat unghia ta naturala pe dedesubt daca ti-a facut cu tipsuri lichide ca nu cred ca a olosit sablon.
Sa inteleg ca ti-ai smuls gelul?
O sa ai unghiile sensibile ceva timp pana se regenereaza de tot...

| dragodana a răspuns:

Salut!
A făcut o treaba de mântuială.
Ca rezolvare pentru unghiile tale:tratament Eveline.Foarte bun dar trebuie rabdare ca să funcționeze.

| AyEmPee a răspuns:

Buna! M am apucat si eu de unghii acum 2 ani, la inceput am exersat pe mine pentru ca simteam ca nu stiu suficient cat sa ma apuc sa fac si altora. In primele dăți am pilit unghia foarte tare, de cuticule nici nu mai zic... Sfatul pe care ti l pot da este sa nu te mai duci la ea, cauta un salon de înaltă calitate daca mai vrei unghii cu gel. Înțeleg ca ai reusit sa dai singură jos gelul, dar sper ca nu ai tras de el pentru ca asta poate sa afecteze unghia mai rau decat era deja afectata. Te sfatuiesc sa iti tai unghiile scurte, sa astepti sa crească si sa se regenereze, timp in care sa te dai de 2 3 ori pe zi cu un ulei de cuticule. Mai mult nu ai ce sa le faci, in câteva zile o sa te obișnuiesti cu ele, o sa te mai doara putin la atingere si in vreo 2 săptămâni ar trebui sa isi revina complet. Bafta!