| Ramo137 a întrebat:

Buna! M-am spălat doar cu săpun și apă pe față pana acum și vreau să încep skincare.
Habar nu am de niciun produs sau ce trebuie să fac.
Ma intereseaza mai mult pentru coșurile de pe obraz ca am de muuulti ani, pentru piele uscată la frunte (ca acolo se vede ca mi se ia pielea cand ma dau cu fond de ten, rar) și sa fie tenul hidratat sa nu fac riduri ca parca incep deja la cum stau cand citesc, incruntata. laughing
Cum se folosesc si ce produse recomandati?
Dau funda

Răspuns Câştigător
| zurick a răspuns:

Effaclar de îți recomanda cineva e pentru ten gras.
Mă gândesc că e posibil să ai mixt sau uscat, informează-te cu privire la tipul de ten.
Indiferente de tipul de ten, trebuie să ai neapărat în rutina următoarele:
Apă micelară
Gel de curățare
( cerave pentru tipul tău de ten )
Cremă hidratantă
Cremă de protecție solară
Afli tipul de ten, apoi cauți produse pentru acel tip de ten

| Ramo137 explică (pentru zurick):

Eu tot nu prea știu ce tip de ten am sad
ori este gras ori uscat la frunte
Am avut mereu coșuri pe obraji și la frunte am pielea uscată gen mi se decojește atunci când îmi dau cu fond de ten
Este și gras dar parcă nu este foarte gras...
Am o problema ca inaintre transpiram mult si de 6 ani nu mai transpir... de la niste pastile cu efecte adverse.
Vreau să încep skincare fiindcă mereu am folosit doar apă și săpun și vreau să nu mai am coșuri pe obraji și să previn ridurile tocmai de acum

Nu imi permit sa cumpar lucruri scumpe...

| zurick a răspuns (pentru Ramo137):

Mi s-a restartat laptop ul și am scris aici degeaba...
Fii atentă, îți speli fața dimineața și aștepți vreo 1h apoi verifici cu o dischetă demachiantă pe zona T ( frunte nas bărbie ) dacă e uleioasă e ori ten mixt ori gras. Dacă doar zona T e uleioasă e mixt, dacă și restul feței e, e gras. ( gras e și dacă lucește mereu peste tot și ai porii destul de mari ) Normal e tenul fericit, nici prea gras, nici prea uscat. Uscat e foarte uscat.
Eu presupun că ai avea ten mixt, dar trebuie tu să verifici.
Eu am tenul sensibil însemnând că fața mea o ia razna dacă folosesc produse cu parfum sau alcool. Având în vedere că ți-ai cam deranjat tenul cu săpun deoarece el usucă excesiv ( posibil să ai probleme și de la el ), încearcă să folosești produse ok.
Partea nefericită a skincare ului e că ține de tenul tău, și dacă avem acelasi tip de ten ce îmi priește mie, nu e neapărat să-ți priască etc.
Partea de început cred ca e cea mai costisitoare.
Nu trebuie să cumperi produse scumpe da trebuie să ai în vedere că cele mai scumpe sunt mai safe.
În general, sunt firme care au cam 40-50-60 produsul, ia-le de pe farmacia tei au preturi decente.
Poți încerca firme ca avon/ farmasi/ oriflame pe acolo sunt mai ieftine produsele. ( dar au în mare parfum/ alcool ) sau produse din magazinele dm.

8 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Pentru acnee recomand gelul de aloe vera, daca ai planta in casa te poti ghida dupa articol https://doc.ro/frumusete/cum-sa-folosesti-aloe-vera-pentru-a-scapa-de-acnee

| Adry05 a răspuns:

Intră pe grupul the ordinary românia pe Facebook și citește acolo

| Ofiintă a răspuns:

Produsele de îngrijire a tenului le adaptezi în funcție de tipul tău de ten (uscat, normal, mixt, gras, gras și cu imperfecțiuni).
Nu pot face recomandări la intâmplare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E foarte posibil sa ai tenul deshidratat nu uscat.
Cumpara-ti cerave SA Smoothing Cleanser ( contine niacinamida, acid salicilic si alte ingrediente care te ajuta cu acneea si cu deascuamarea tenului. Pune produs cat un bob de mazare, nu trebuie sa pui in exces ) nu mai folosi sapun pe ten, il agresezi. Ia crema de la farmacia tei. Tot la Tei gasesti crema de la Bioderma crema Sebium global, la promotie e vreo 35 lei si primesti si un exfoliant mecanic (potrivit doar pentru frunte, nu folosi exfolianti mecanici pe zonele cu acnee pentru ca risti sa raspandesti infectia ).
https://comenzi.farmaciatei.ro/......vr-p333951

In DM gasesti laptele demachiant Balea Med sau poti folosi apa micelara roz de la Garnier. E vreo 24 lei 700 ml in Auchan, 16 lei 400 ml uneori in Kaufland.

| danaieladaniela a răspuns:

Buna.
Ca sa nu cheltuiesti multi bani, iti recomand sa te speli cu sapun de casa pe fata dimineata si seara.
Dupa sa te dai cu apa oxigenada, iti va dezinfecta toata fata.
La mine a functionat

| CosmiinTezeu a răspuns:

Efaclar duo se găsește la farmacie e pana in 80 de lei. Eu după 2 săptămânii de folosire am fost foarte mulțumit de el!