| Andrusk2 a întrebat:

Buna!
Mama mea ma supara foarte tare. Vine sa imi stoarcă coșurile si eu nu suport chestia asta. Am auzit ca nu este bine sa le storci, dar ea mi le stoarce si de fiecare data imi apar si mai multe… nu vrea sa imi cumpere ceva tratament ca sa mai diminueze sau macar sa ma ducă la dermatolog fiindca zice ca tratamentele sunt prostii si ca trebuie doar stoarse. Pana la urma este bine sau nu sa le storc?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cosurile sunt provocate de praf, mizerie si transpiratie care se depune in porii pielii, ii infunda si asa apar bubele pe fata, numiet cosuri sau acnee.
daca ai fii atent cu tine si ai avea o igiena serioasa a fetei si corpului, nu ai avea deloc bune pe fata.
Spalarea obligatorie dimineata si seara cu apa calda si sapun.
daca faci sport sau vii de afara, automat fata trebuie spalata imediat, pentru a indeparta mizeria si praful.
Cremele si tratamentele nu ajuta decat pe moment, cand cureti de fapt fata ca sa pui crema.
Retine: apa calda si sapunul sunt cele care previn aparitia bubelor pe fata si corp!

| zurick a răspuns:

Presupun că eşti mică.
Acneea poate avea şi cauză hormonală ( printre multe alte cauze )
Ai nevoie de o rutină corectă de îngrijire a tenului ( gel de curățare, cremă hidratantă şi SPF ) toate pentru tipul tău de ten ( da, trebuie să descoperi ce tip de ten ai, găseşti pe net modalități de a afla )
Încearcă să eviți parfumul, alcoolul sau parabenii din produsele dermatocosmetice ( mai ales pentru că eşti la început şi nu ştii dacă ai ten sensibil sau nu )
Nu ar trebui stoarse, deşi recunosc că eu nu mă pot abține.
Spune-i mamei tale că vrei să încerci ceva nou şi să vezi cum va reacționa. ( Câți ani ai, apropo? )
Trebuie să vezi cum să o convingi, personal mi le-am cumpărat singură, a zis că sunt tâmpenii şi aia a fost, de atunci am rutina potrivită. ( confirmată apoi de dermatologul la care am fost pentru alte probleme, nu acnee )
Alte cauze ar putea fi telefonul neigienizat corespunzător ( eu vorbesc des şi pe speaker când pot ), alimentația, fața de pernă etc
Nu folosi te rog săpun pe față, îți usucă fața doar ( ceea ce va face ca să -o vadă ca pe o problemă organismul şi să producă şi mai mult ulei ) Săpunul se foloseşte pe mâini, nu pe ten unde pielea e mult mai sensibilă ( şi mai subțire )
Dacă acneea va fi una gravă, vei avea nevoie de un dermatolog şi un tratament prescris de acesta.

| GraniniCuPiersica a răspuns:

So muști de mâna -_-

| timidu89 a răspuns:

Stranse ies din nou exact in aceeleasi locuri. Eu dupa ce am folosit skinoren gel, nu mi-au mai reaparut cosurile. Skinorenul costa 50 lei... plus ca raman si urme vizibile da le strangiwinking

| isemilia a răspuns:

Ai o igiena buna a fetei?

Nu, nu e bine sa "storci" toate cosurile. In general e recomandat sa iti iei o crema sau macar un sapun natural. In unele cazuri e bine sa faci asta (nu musai bine, da e singura solutie uneori ca sa scapi de ele), insa doar atunci cand ele sunt cu puroi, mari si nu au trecut prin nicio alta metoda. (se mai intampla sa fie si cosuri mari, galbene. Daca au trecut cateva zile si cosul inca e acolo trebuie spart cu grija, elimini tot puroiul si speli bine de tot zona. Eventual dai si cu putin dezinfectant. Se mai intampla sa ai cate un cos si sa nu treaca de unul singur. Atunci da, e bine sa il storci, ca sa nu ramai cu puroiul ala pe veci. Uneori se poate 'solidifica' si nu e ok. (foarte rar devine un fel de 'crema', nu mai e acel lichid galben pe care il stii tu))
Spune-i mamei tale sa se opreasca. Da, in general apar mai multe cosuri fiindca spargi unul sau doua. Mai ales daca ele sunt cu puroi (mai galbene), daca nu cureti bine zona de langa cos acea 'substanta' se intinde pe pielea ta si mai rau faci. De asta, daca nu intelege de vorba buna cel mai bine este sa te speli tu bine dupa si sa dai putin dezinfectant pe cos (ca na, ai rupt practic pielea si e o masura de siguranta, ca sa nu faci infectii urate). Da de preferat ar fi sa ii spui sa se opreasca.

| Maria14m a răspuns:

Buna! E o chestie hormonala din ce știu eu, e normal sa le ai însă nu e bine sa le storci. Convinge-o sa iti ia un tratament sau ia-ti tu unul. Te ajuta mult tratamentele. Sunt multe bune și în DM și peste tot. Succes!